شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

آلاچیقها

تعریف آلاچیق در پارکهای عمومی فضاهای بزرگ و … اطاقکهایی که کاملا با مصالح ساختمانی بنای منازل مفرق است ساخته می شود که نقش آنها نوعی سایه بان یا استآسان بعضی موقتی جهت عابرین است.

اکثرا در ساختمان این گونه اطاقک ها (آلاچیق) نکاتی را که از نظر چشم انداز و برخورداری از زیبا یی منطقه ضروری است مورد توجه قرار می دهند.برخي در بین یا کنار این گونه آلاچیق ها ، حوضچه های کوچکی احداث یا در وسط آن از درختان پا بلندکه بتوان در بالای آن چتری به منظور ایجاد سایه تنوع در یکنواختی ایجاد نماید غرس می کنند.اکثرا ٌ محل نصب یا برپا داشتن آلاچیق ها فرمول معین و کاملا نثبیت شده ای ندارد.گاهي آلاچیق ها را کنار استخرهای بزرگ ، آب نماها یا بر فراز بلندی در باغ در بین توده ای از درختان که حالت جنگلی دارند ، بنا می کنند.به طور کلی تاریخچه احداث آلاچیقبه طور مستند در آثار باقی مانده ، چندان معین نیست. ولی از اوائل قرن هفدهم ، کم و بیش در برخي از باغات قصر ها اطاقکی را دور از محل ساختمان به عنوان نشتن گاه بین روز و یا خلوت گاه می ساخته اند و برای تزئین داخلی یا خارجی آن از گلدان های گل مصرف می شده است.به عنوان مثال آلاچیق مشهور باغ نیمانس در ساسکس انگلستان به سبک ایتالیایی همراه با ستون ها یا آلاچیق هایی به سبک کیوکس های شرقی در باغ سزین کوت در گوسیسترشیر کنار زمین بازی تنیس است. شکل و مکان تعبیه آلاچیق بستگی به موقعیت زمین ، سلیقه طراح و معرفت چگونگی هم آهنگ ی با یکدیگر عوامل موجود را در باغ دارد. در شمال ایران آلاچیق ها بیشتر در باغات چای میوه ، به اشکال مختلف با مصالح ساختمانی متنوع از قبیل : چوب ، بقایای ساقه های برنج و گندم ، هنوز مرسوم است . در برخي دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق ها علاوه بر ویژگی ویِژگزینشه خود ، به عنوان انبار های مزمان یا استآسان گاه نیم روز ، مورد مصرف قرار می گیرند. مصالح ساختمانی که در آلاچیق های روستایی ایران بکار می رود زیاد ابتدائی و از مصالح ارزان قیمت است .
چگونگی طراحی یک آلاچیق
جهت احداث داربست ، آلاچیق و دیگر فرم هایی که بتواند در نقش سایه انداز را داشته باشند از انواع مصالح ساختمانی مصرف می شود. ولی همان گونه که قبلا توضیح داده شد آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز باید به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشد.پس پی یا پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ ، آجر یا بتون بالا آورده و در روی آنها به آنواع و اشکال مختلف ، دیواره طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه ای نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو نیم متر بنا می کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق را بصورت چند ضلعی منظم مربع ، دایره یا مستطیل … با طاق گنبدی یا آسان ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می سازند. دیواره های آلاچیق بوسیله گیاهانی ( رونده یا پیچنده ) به منظور ایجاد سایه ، محصور می شوند.لذا در فواصل معین ی از ستون ها یا پایه های آلاچیق ، گیاهانی سریع الافزایش کاشته می شود.بعضی به جای گیاهان زینتی از برخي در ختان میوه ماننده مو و یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد کاشته می شوند. در داخل آلاچیق ، می توان از میز صندلی های چوبی ( که امکان دارد این چوب ها به اشکال طبیعی تزئین شود) سنگی یا سکوبندی (چوبی بتونی آجری ، سنگی ) استفاده کرد. اکثرا ٌ کف آلاچیق را از آجر سرامیک بتون ، شن های رنگی یا ساده … شبیه آنواع دال های خیابان ها مفروش می نمایند . دور تا دور آلاچیق را با عرض حدود متر ، با انواع مصالح ساختمانی تزئیناتی که همآهنگ با طرح عمومی باغ یا پارک است ، مفروش می کنند

چوب ماده‌ایست رفیق داشتنی که با پیشرفت تکامل علم فیزیک در محاسبات خرپاها دیوارهای برشی چوبی و رفع اشکالات ایستایی و سازه‌ای و یاری و بهره‌مندی از علم شیمی جهت مرتفع کردن نقصانهای این ماده نسبت به عوامل هوازدگی، پوسیدگی و آتش سوزی توانسته خود را به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها جهت تهیه ساختمانهای مورد توجه (هتلها، فرهنگسراها، موزه‌ها، کتابخانه‌ها، ویلاها شهرکهای تفریحی) قرار دهد.

فرهنگ ساختمانهای چوبی و دلایل گزینش آن:

ـ مأنوس بودن آدم با چوب و نیاز رابطه بشر با طبیعت
ـ نداشتن تضاد استفاده با اکوسیـستم و آلودگیهای زیست محیطی (ابنیه سبز یا GREEN HOUSE)
ـ ضد حساسیت بودن ساختمانهای چوبی ب عدم باردار شدن چوب با الکتریسیته ساکن و در نتیجه عدم جذب گرد غبار آلودگی به روی (ویژگی الکترواستاتیک چوب)
ـ تعادل رطوبت محیط داخلی؛ ساختمانهای چوبی رطوبت بالای فضای داخلی را جذب برعکس زیبا در رطوبت پایین آنرا در محیط دفع می‌کند.
ـ تطابق دمای سازه چوبی با فضای داخلی؛ بازتاب دمای داخلی فضا بر روی سطح سازه چوبی یکسان هم دما می‌باشد (شرایط جوی دلچسب در فصول مختلف سال)

برتری مکانیکی سازه‌ای چوب نسبت به سازه‌های دیگر:
ـ وزن تمام شده بنا با سازه چوبی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمربع می‌باشد در صورتیکه در خانه‌های اسکلت فلزی و یا بتنی خیلی بالاتر از آن می‌باشد.
ـ رابطه مستقیم زلزله با جرم یا وزن ساختان به شتاب وارده به سازه چوبی ناچیز و در نتیجه عدم وجود تخریب در سازه.
ـ دانستن ویژگی الاستیسیته رفت و برگشتی چوب عدم شکست در عناصر سازه‌ای
ـ پایداری کششی چوب ۴ مساوی بیشتر از فولاد و ۲۲۵ مساوی بیشتر از بتن است.
ـ پایداری فشاری یک الوار چوبی ۱۶ بار قویتر از فولاد و ۴۰۰ مساوی قویتر از بتن است.
ـ ضریب اطمینان استفاده ساختمان ماسیونری حدود ۳۰ سال می‌باشد در صورتیکه عمر مفید ساختمانهای چوبی بالای ۱۰۰ سال می‌باشد.
ـ عدم اتلاف انرژی و عایق بودن عناصر سازه‌ای
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک