دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

سرور مجازی چیست؟

VPS یا سرور مجازی چیست؟

VPS (Virtual Private Server) یا سرور مجازی، یک اصطلاح در زمینه هاستینگ (Hosting) بوده، که در واقع همان اتومبیل مجازی با مجازی‌سازی می‌باشد. VPS امکان دساسترس ی root و نصب نرم‌افزارهای سیـستم ی را فراهم می نماید . با استفاده از فن آوری مانند Xen، vmware ESXI یا Virtuozzo و با بهره گيري از سخت افزارهاي قدرتمند و پيشرفته، يک سرور فيزيکي به چندين VPS با امکانات يکسان يا مفرق تقسيم مي شود. گاهي وقتها از سرور مجازی به عنوان VDS (Virtual Dedicated Server) نيز نام مي برند.


سرور مجازی ایران

خرید هاست,خرید سرور مجازی,سرور مجازی ایران,هاست پربازدید

هر VPS وابسته به پلن آن، سهم خاصي از منابع سرور از قبيل حافظه اصلي (RAM)، فضاي ديسک سخت (HDD) را به صورت اختصاصي و تضمين شده در اختيار خواهد داشت. به عنوان مثال، يک VPS مي تواند ۲ گیگابايت از ۶۴ گيگابايت حافظه اصلي سرور را به صورت تضمين شده به همراه ۵۰ گيگابايت فضاي هارد دیسک ۵۰ گيگابايت پهناي باند ماهيانه را د راختیار داشته‌باشد. اين بدين معنا است که بدون درنظر گرفتن ميزان مصرف ساير VPS هاي موجود بر روي سرور، VPS مورد مثال ما تحت هر شرايطي به ۲ گیگابايت از حافظه اصلي سرور دساسترس ي خواهد داشت.

هر VPS که روی سرور اصلی ایجاد می شوند کاملا به صورت مستقل عمل می کنند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، در نتيجـه VPS هـاي موجود بر روي يک سـرور مي توانند از سيستم هاي علت مفرق و نرم افزار هاي مختلف و ورژن هاي مفرق ي از نرم‌افزار مصرف نمايند. بر فرض يک VPS داراي لينوکس Debian، ديگري داراي CentOS به عنوان سيستم علت هاي سـرور خواهند بود. همين امر در رابطه با VPSهاي با سـيسـتـم علت وينـدوز نيـز صادق مي باشد. همچنين تعريف Name Server هاي اختصاصي ، نصب ASP, PHP, MySQL, .NET و ساير پروگرام ها با نسخه دلخواه، نصب و اجراي كليه پروگرام ها، DLLها، … بطور كامل در كنترل اختيار هر مشترك ميباشد.

مهمترين مزاياي استفاده از VPSها در مقايسه با ساير سرويس هاي ميزباني، هزينه زياد کمتر VPS ها نسبت به سرورهای اختصاصي و استقلال عمل‌کرد نسبت به سرويس‌هاي نمايندگي (Resseller/Shared Hosting) می‌باشد به شکلی هزينه VPS ها در بسياري از اوقات بسیار زیاد کمتر از هزينـه سـرور هاي اختصاصـي بوده اما همه امکانات آنهـا را دارا مي باشد.

در واقع این سرویس جهت افرادی طراحی شده‌اند که نیاز به سرور دارند ولی نرخ ‌های آن برای شان مقرون به صرفه نمی‌باشد. همچنين هر VPS ميتواند به تعداد دلخواه IP معتبر و اختصاصي نيز داشته باشد. در مجموع از ديد کاربر نهايي، VPS درست شبیه يک سرور اختصاصي بوده کاربر به هيچ عنوان فرق ي را در شیوه عملکرد و کيفيت خدمات اين دو مشاهده نخواهد کرد.

ویژگی ها ی سرور مجازی (VPS) نسبت به میزبانی وب اشتراکی:

کنترل: با دراختیار داشتن دسدلهره و ترس ی root، یا Administrator شما به راحتی می توانید پیکره بندی سرور را تغییر دهید، پروگرام های مورد نظر خود را نصب، یا تغییر دهید، که به هیچ وجه در میزبانی اشتراکی مقدور نیست.

امنیت: فایـل سیستم شما کاملا مجزا ازبقیه مشتریان خواهد بود و مطمئن خواهید بود که از دسترس و نگرانی آنها دور است و بدین ترتیب امنیت زیادتری جهت شما تامین خواهد شد.

مجزا بودن کارایی: سرور مجازی شما از منابع اختصاص یافته گارانتی شده جهت خود به صورت کامل می تواند استفاده نماید و کار مشتریان دیگر سرویس شما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

ویژگی ها ی سرور مجازی (VPS) نسبت به سرور اختصاصی:

هزینه : در واقع شما تمام امکانات یک سرور اختصاصی را با کسری از تعرفه های آن خواهید داشت.

قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می نماید .

مدیریت پذیری: وسائل های تعبیه شده در Xen (مجازی‌سازی مورد استفاده در ایران‌سرور) نصب پروگرام ها و تغییر به روزرسانی آنها را فورا انجام می دهند.

مصرف از ظرفیتهای خالی: هر سرور مجازی قادر است تا در صورت خالی بودن ظرفیتهای سیـستم عدم استفاده از آن توسط سرور مجازی دیگر در صورت نیاز، از تمام آن استفاده نماید .

انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرورمجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی و بدون نیاز به جابجای اطلاعات اختلال بلندمدت در سرویس قابل انجام است.

پست الکترونیکی سرور کاملاً اختصاصی: شما با داشتن VPS به پست الکترونیکی سرور که که تنها ویژه دامنه شما است و ایمیل ‌های دامنه شما را مدیریت می نماید دسترس و نگرانی ی دارید این به شما کنترل، کارایی امنیت خواهد داد.

پهنای باند بالا: در هاست‌های اشتراکی اگر قصد دارید ترافیک بیشتری جهت وبسایت خود در اختیار داشته باشید بایستی جهت آن بهای بیشتری بپردازید و مدیران سایت‌های پربازدید دائما با استرس و نگرانی تمام شدن پهنای باند و افزایش نرخ ‌ها روبرو هستند . سرورهای مجازی پهنای باند بالایی را برای شما فراهم می نماید و استرس و نگرانی ‌های شما را برطرف می‌نمایند. چنانچه وب سایت شما در وبسایت‌های بزرگ اشتراک گذاری پر بازدید لینک شود وب سایت شما بر روی هاست اشتراکی میزبانی می‌شود قطعا با مساله مواجه خواهید شد و پهنای باند شما سریع مصرف می شود و سایت ممکن است از دسترس و نگرانی خارج گردد. ولی در میزبانی‌های سرور مجازی (VPS) با در نظر گرفته شدن حافظه رزرو شده جهت مواقع مورد نیاز استفاده‌ غیر قابل پیش‌بینی در مواقع بحرانی مانند مواقعی که ترافیک سایت بسیار زیاد بالاست این استرس بر طرف خواهد شد.

سرور مجازی اختصاصی (VPS) جهت چه افرادی میتواند مفید باشد؟

سرور اختصاصی مجازی (VPS) جهت صاحبان وبسایت‌هایی که به منابع سیسـتم ی بیشتر و قابل اطمینان‌تر نیاز دارند یا به ترافیک زیادتری احتیاج دارند و قصد دارند تا سایت و یا کسب و کار را گسترش داده به تجارت الکترونیک بپردازند گزینش ی ایده آل است. VPS با در اختیار گذاشتن قابلیت مصرف از سیسـتم علت ‌های مجزا مستقل شخصی سازی‌ها میتواند جهت صاحبان کسب و کار امنیت بالاتری به ارمغان بیاورد.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک