دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

ایروژل (هواژل)

عایق الاستومری چیست

ایروژل (هواژل) یک مادهٔ تولیدی است که کمترین چگالی را در بین مواد جامد دارد. این ماده از یک ژل به دست می‌آید که در آن سری مایع ژل با گاز جایگزین می‌شود. نتیجه این فرایند ماده‌ای جامد با چگالی زیاد کم در عین حال، ویژگی قابل‌تذکر در زمینه عایقگرمایی است. هواژل در فرهنگ عامه مردم تحت نام‌های دیگری هم‌چون دود منجمد، دود جامد، هوای جامد و یا دود آبی نیز شناخته می‌شود که این نام‌گذاری‌ها به ظاهر شفاف و نیز شیوه پخش نور در این ماده‌است.
ایروژل (هواژل) ماده ای فوق سبک (Ultra-light) متخللی است که از ژل سیلیکا ساخته می شود به طوری که در ساختار آن پارت مایع ژل از آن خارج شده گاز جایگزین آن می شود. در نتیجه جامدی متخلل خیلی سبک بدست می آید که با وزن بسیار زیاد کمی که دارد، ولی به ساختار دندانه فرکتالی، پایداری مکانیکی زیاد بالای از نشان می دهد. برای داشتن عکس ی خوب از سبکی ایروژل (هواژل)، به عنوان مثال، چنانچه ماکتی از آدم ی به جرم ۸۴ کیلوگرم کاملا از جنس ایروژل (هواژل) بسازیم، ماکت تنها ۱۷ گرم وزن خواهد داشت! در تصویر زیر، آجر دو کیلوگرمی برروی یک بلوک ایروژل (هواژل)ی ۲ گرمی قرار داده شده است.
به ساختار سوپرمتخلخل ایروژل (هواژل)، حالت آن شفاف (Transparent) است به طوری که می توان از یک طرف آن، طرف دیگر را دید. به همین دلیل ، به ایروژل (هواژل)، دود منجمد شده (Frozen Smoke) یا هوای جامد (Solid Air) نیز میگویند. رنگ آبی بسیار زیاد کم رنگ ایروژل (هواژل)، به دلیل پراکنش فرکانس های پایین نور مرئی است که از بلوک ایروژل (هواژل) میگذرد.
برخلاف اسمش، ایروژل (هواژل) کاملاً جامد است حالت ژله گونه ندارد. به دلیل ساختار فوق متخلل و گاز محبوس شده داخل آن، ایروژل (هواژل) ماده ای ایده آل جهت عایق کاری محسوب می شود عمده فرد ی ایروژل (هواژل) های تجاری نیز، در عایق کاری گرما ی است. ضریب انتقال گرما زیاد کم، سبکی فوق العاده، حالت شفاف و نسبت فوائد مکانیکی به چگالی عالی، ایروژل (هواژل) را برای زیاد ی از کاربر دهای عایقکاری، عایقی بی نظیر معرفی می نماید . همان گونه که در عکس مقابل می بینید ضریب انتقال گرما این عایق بقدری پایین است که چوب کبریت ها آتش نمی گیرند.
تولید ایروژل (هواژل) رولی از سال ۲۰۰۰ شروع شد. ایروژل (هواژل) رولی، کامپوزیتی است از ایروژل (هواژل) سیلیکا و الیاف تقویت کننده. ایروژل (هواژل) رولی بسته به نوع و میزان الیاف تقویت کننده، ماتریس ایروژل (هواژل) سیلیکا مواد افزودنی دیگر، فوائد مکانیکی و گرما ی مختلف ی دارد.
به دلیل اینکه فاز مایع از داخل ایروژل (هواژل) بهروش Super-critical Drying خارج شده است، ایروژل (هواژل) ماده ای بسیار زیاد خشک است و توانایی جذب رطوبت بالایی دارد. این قابلیت، ایروژل (هواژل) را برای فرد ی های دیگر غیر ازعایق کاری، مانند صنایع شیمیایی یا گردگیرها، مناسب می سازد.
موارد فرد ی ایروژل (هواژل)

ایروژل (هواژل) شفاف، عایقی ایده آل برای عایق کاری شیشه های پنجره به شمار می آید. اگر ایروژل (هواژل) در شرایط خلاء ساخته شود، ساختار آن به مراتب منظم تر بوده و رنگ آبی آن به میزان قابل توجه ی کمتر می شود.
عایق های رولی ایروژل (هواژل) که به صورت کامپوزیتی از ایروژل (هواژل) سیلیکا و الیاف تقویت کننده می باشند ، از سال ۲۰۰۰ به صورت تجاری ساخته شده و در عایقکاری استفاده می شوند.
قابلیت جذب رطوبت ایروژل (هواژل)، باعث می شود از ایروژل (هواژل) به عنوان کاتالیزور یا ناقل کاتالیزور در فرآیندهای شیمیایی مصرف شود.
از ایروژل (هواژل) دانه ای به عنوان عایق فله ای مصرف می شود و اکثرا ٌ در عایق کاری نورگیرها شیشه های سقفی از آن استفاده می گردد.
مصرف در عایق کاری فضاپیماها توسط NASA
به وزن زیاد کم، از ایروژل (هواژل) در عایقکاری لبـاس غواصی استفاده می شود.
کاربر ی های متنوع در فیزیک ذرات، اخترشناسی و فضانوردی
استفاده به عنوان ناقل دارو در طب چراکه ایروژل (هواژل) از لحاظ بیولوژیکی هیچ خطری ندارد. دارو جذب ساختار سوپرمتخلل ایروژل (هواژل) شده و به مرور در بدن آزاد می شود. با کنترل ساختار ایروژل (هواژل) می توان نرخ آزادشدن دارو را کنترل نمود.
از ایروژل (هواژل) به عنوان جذب کننده آلودگی های فلزات سنگین چون جیوه، قلع کآدم یوم، از آب استفاده می شود.
ایمنی ایروژل (هواژل)

ایمنی در ایروژل (هواژل) بیشتر تابعی از ترکیب جامدی است که از آن ایروژل (هواژل) ساخته می شود. تریبات کربن آلومینیوم می تواند جهت سلامت ی خطرناک باشد. اما ایروژل (هواژل) ساخته شده از سیلیکا، خطر شیمیایی برای بدن ندارد. همچنین ، ساختار ایروژل (هواژل)، باعث می شود که ایروژل (هواژل) جاذب قوی رطوبت شود در صورت ارتباط مستقیم با پوست، می تواند باعث خشکی پوشت شود. پس ، توصیه اکید می شود که در جابه جایی ایروژل (هواژل) با دست، از دستکش ایمین استفاده شود. ارتباط ایروژل (هواژل) جهت چشن هم خطرناک است باعث خشکی چشـم می شود.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک