پنج شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

اینترنت رایگان بدون فیلتر در دساسترس قرار می گیرد

spidnet

اینترنت رایگان و بدون فیلتر در دسدلهره و ترس قرار می گیرد
به گزارش دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ اوترنت نام پروژه ماهواره‌ای‌ است که از مدت ها پیش، طراحی های آن در آمریکا شروع شده آن گونه که وعده داده شده، قرار است از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ میلادی شروع شود تا حتی در دورافتاده ترین نقاط این کره خاکی بتوان به اینترنت پرسرعت بدون محدویت دسدلهره و ترس ی داشت.
بدین منظور جهت راه اندازی اوترنت، آمریکا دو ماهواره به فضا فرستاده است که به زودی فعال می شوند می توانند بیش از چهار میلیارد کاربر نو را به شبکه اینترنت کنونی متصل نماید .

طرز کار اوترنت که به نوعی اینترنت آفلاین است خود را مکمل اینترنت می‌داند این است که اول محتوای مورد نظر را روی سرورهای بارگذاری می‌کند آن را با ماهواره‌های قرار داده شده در مدار زمین در رابطه قرار می‌دهد. پس شما با استفاده از دیش خانگی خود یا دریافت‌کننده‌ای که از این موسسه می‌توانید تهیه بکنید ، تمام اطلاعات یا هر بخشی که نیاز دارید را بر روی دستگاه‌های خویش مانند رایانه ، لپ‌تاپ موبایل دانـلود می‌کنید و از این به بعد مانند دسترس ی آنلاین به اینترنت ولی به صورت آفلاین می‌توانید از آن اطلاعات مصرف بکنید .
نوع این اطلاعات هم محدود به نوع خاصی نیست تمام گونه داده، از فیلم جذاب و موزیک گرفته تا متن و کتاب را می‌توانید در آن بیابید. برای این که بهتر طرز عمل این سیستم را متوجه شوید می‌توانیم طرز کار آن را به ساز و کار رادیو تشبیه کنیم. اوترنت مانند رادیو از امواج رادیویی مصرف می‌کند ولی در فرکانسی مفرق به جای آن که آن امواج را تنها به صوت تبدیل نماید ، آنها را به هرگونه فایلی که شما نیاز دارید تبدیل خواهد کرد. سرعت انتقال داده‌ها نیز اکنون ۲۰۰ مگا بایت در روز است.
دریافت‌کننده انحصاری و نو اوترنت نیز دستگاهي منحصر به شخص است. این دستگاه که لانترن نام دارد استوانه‌ای کوچک است و قابلیت دریافت مستقیم اطلاعات را از ماهواره دارد هر چند ساعت یک‌بار را آپدیت می‌کند. علاوه بر این‌ها، لانترن قابلیت شارژ خود را ی که مصرف از قوت الکتریکی ممکن نیست با مصرف از سلول‌های خورشیدی که داخل آن تعبیه شده نیز دارد. این دستگاه که لقب کتابخانه‌ جیبی به خود گرفته است به راحتی قابل حمل است در هر محیط و هر گونه شرایطی قابل استفاده است. قیمت این دریافت‌کننده صد دلار است.

اوترنت در بسیار زیاد ی از نقاط جهان از عبارت آمریکای شمالی، خاور میانه که طبیعتا ایران را نیز در برمی‌گیرد، شمال آفریقا بخش‌هایی از آسیا در دسترس است این روند گسترش جغرافیایی به شدت سرعت در حال بیشتر شدن است به طوری که به عقیده مدیران این پروژه به زودی در جایجای کره زمین دیگر نقطه‌ای نخواهد بود که از دسدلهره و ترس ی به اوترنت باز بماند چه وسط صحرا و چه در بین اقیانوس.

جهت آگاهي بیشتر در رابطه با تاثیر این پروژه بر آینده فناوری اطلاعات امنیت سایبری، مهدی صیاد کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: این پروژه در آینده ای نزدیک زیاد فراگیر می شود و اوترنت گامی بلند در جهت اتصال افراد بیشتر به فضای مجازی و بیشتر شدن ارتباطات بین افراد در همه کره خاکی می شود ولی نباید از مسئله امنیت و حریم شخصی افراد غافل شد.
مهدی صیاد در جواب به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر امنیت سایبری اوترنت یا همان اینترنت بدون سانسور گفت: بی شک این دست پروژه ها در ازای جمع آوری اطلاعات کاربر ان، این سرویس را به صورت در اختیار آنها قرار می دهند و این مسئله می تواند در امنیت افراد در مصرف از این سرویس بسیار زیاد تاثیرگذار باشد.بطوریکه به راحتی می توان تشخیص داد که براي چه بایستی در صورتی که در کشورهای فقیر و دور افتاده که آب جهت آشامیدن ندارند جهت شان اینترنت پرسرعت فراهم شود ؟
جواب این پرسش کاملا واضح است همان گونه که میدانیم متخصصین اروپایی به آن اذعان کرده اند این پروژه در راستای جنگ سایبری در جهان پیش می رود و کشورهایی با تکنولوژی برتر در این زمینه قصد دارند به کنترل افکار عمومی جهان دست یابند.
از طرف دیگر هم کنترل افکار عمومی آنچنان که به نظر می رسد نیز بدون تعرفه نخواهد بود و فرد ان قطعا بیشترین ضرر را از این موضوع خواهند برد امنیت اطلاعات تنها موضوعی است که در این پروژه در نظر گرفته نشده است.

این کارشناس فناوری اطلاعات در انتها افزود: مصرف از فناوری های نوین اینترنت شبیه اوترنت چنانچه با دانش اطلاعات کافی همراه باشد کابران با حفظ موارد امنیتی وارد این عرصه شوند می تواند از خطرات ناشی از استفاده این سرویس پیشگیری کنند.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک