دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

چرا متل‌ها در‌صنعت گردشگری ایران جایی ندارد؟

هتل آپارتمان مشهد

مُتل به‌جای هتل

کمتر پیش می‌آید وقت ی می‌خواهیم به سفر برویم دست دلمان نلرزد. می‌پرسید چرا؟ جواب روشن است، چون فارغ از گزینش مقصد پیش‌بینی جاده‌ راه‌هایی که نمی‌دانیم وضع‌شان چگونه است، مدام با خود فکر می‌کنیم اگر راه تا رسیدن به مقصد دور باشد، باید کجا اقامت کنیم؟ بدون توقف تا مقصد، رانندگی کنیم یا در هتل و مسافرخانه‌ای در شهرهای بین‌راهی اقامت کنیم یا جهت این‌که از مسیر اصلی منحرف نشویم، جایی را برای چادرزدن پیدا کنیم؟
در جهان ی امروز گردشگری ، که «نیاز مسافر» در تولید خدمات و محصولات این صنعت حرف اول را می‌زند با تهیه یکی از انواع مراکز اقامتی به نام «متل» به بهترین شکل به تمام این استرس ‌ها در مثال بالا خاتمه داده شده است. ممکن است جهت تان پیش آمده باشد که در سفر به استان‌های شمالی ایران تجربه اقامت در متل را پیدا کرده باشید؛ اما ظاهر ساختمانی و خدمات، متل‌های ایران با تعریف واقعی جهان ی آنها مفرق است.

متل چیست؟

سازمان جهان ی جهان گردی در تعریف «متل» آورده است که این مراکز اقامتی در خارج از شهر و دور از شهر قرار دارند. آنها بیشتر مورد استفاده مسافرانی می باشند که با وسیله شخصی مسافرت می‌کنند و تنها نرخ اتاق از آنها گرفته می‌شود. متل‌ها علاوه بر وسایل موجود هتل، دارای پمپ بنزین، فضای سبز و مناسب، رستوران، ساندویچ‌فروشی، سوپر مارکت وسایل تفریحی محدودی هستند . ساختمان متل‌ها بیشتر یک طبقه و ویلایی است در اتاق‌ها حمام و آشپزخانه وجود دارد، در بعضی از متل‌ها مسافران از آشپزخانه مشترک و عمومی استفاده می‌کنند.

متل‌های محبوب‌تر از هتل‌ها

متل‌ها همواره اتاقی دارند که پذیرای مهمان‌های ناخوانده باشد. این تعریفی درست از متل‌هاست؛ چراکه مهمانان این مراکز مدتی کوتاه در آنها اقامت می‌کنند. بد نیست بدانید که متل‌ها بعد از جنگ جهان ی اول، حدود سال ۱۹۲۰ میلادی در آمریکا ساخته شدند و بیشتر در جاده‌هایی که کامیون‌دارها زمان شب به دنبال جای خواب، سرگردان بودند، ساخته شدند. ایده تهیه اتاق‌هایی برای اسکان م آنها بهترین راهکار بود؛ هرچند که متل‌ها اکثرا ٌ پناهگاهي جهت مهاجران غیرقانونی هم بودند. آلفرد هیچکاک اولین کارگردانی بود که از «متل» در فیلم دیدنی «روانی » مصرف کرد و ممکن است همین پایه‌گذاری بود که باعث شد متل‌های بین جاده‌ای به لوکیشن‌های زیاد ی از فیلم زیبا ‌های معروف جهان بدل شوند.

نام این مراکز اقامتی که به «هتل ـ متل» زیاد دیده شده بودند سال ۲۰۰۰ به متل تغییر پیدا کرد. متل‌ها در جهان حداقل ۴۰ اتاق دارند که تعداد مهمان‌ها در متل‌های درجه ۸ بیشتر است. مهم‌ترین فرق متل‌ها با هتل‌‌ها در این است که کلید اتاق شخص نزد او می‌ماند، اتومبیل ش را مقابل در اتاق خود پارک می‌کند از تمام مهم‌تر این‌که اتاق کاملا در اختیار اوست حتی می‌تواند در آن آشپزی نماید . بیشترین متل‌های جهان در بزرگراه‌های آمریکا و کانادا مستقر هستند یکی از پرمشتری‌ترین آنها به «WigWan» یا خیمه مخروطی سرخپوستی مشهور ند که بیشتر در ایالت آریزونای آمریکا قرار دارند. این متل‌ها به شکل خیمه هستند جدا از هم در محدوده‌ای واحد قرار دارند. درجه‌بندی این نوع متل‌ از ۳ تا ۶ است جهت هر شب بین ۴۰ تا ۷۰ دلار و متناسب با روز و ماه، قیمتشان مفرق است.

متل‌ها کجای ایران هستند ؟

در ایران متل‌ها چندان به چشـم نمی‌خورند؛ چون بیشتر سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند‌ در‌عرصه هتلداری خود را محک بزنند و به جای اتاق‌های همکف، ساختمان‌های بتنی بلند بسازند. سیدعلی معین ‌زاده ـ رئیس انجمن هتلداران استان کرمان ـ می‌گوید: تهیه متل‌ها در ایران با همان استانداردهای جهان ی بسیار زیاد ضروری است چون فاصله شهرهای تفریحی ایران به نسبت زیاد است چنانچه فردی از تهران بخواهد به کرمان یا سیستان و بلوچستان و دیگر مقاصد مسافرت نماید باید مدت‌های زیاد رانندگی نماید تا به تاریکی شب برخورد نکند.

او بر این باور است که نبود مراکز اقامتی مانند متل‌ها را در جاده‌های ایران می‌توان یکی از دلایل انواع تصادفات جاده‌ای و مرگ و میرهای مسافران دانست؛ پس جدای از سرمایه‌گذاری‌های به صرفه و توجیه‌پذیر، تهیه متل‌ها جهت سلامت مسافران ایمنی آنها ضروری است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی متل‌ها خودگردانی آنها توسط مسافر است. در ایران سال‌های قدیم ، متل‌ها رواج داشتند و اتفاقا استفاده از آنها هم بین مردم زیاد رایج بود؛ اما کم‌کم که شهرها بزرگ شدند، خیلی ی از متل‌ها به داخل شهرها راه پیدا کردند با سرمایه‌ای بیشتر و اضافه کردن چند طبقه به هتل تبدیل شدند.

معین زاده با اصرار بر این‌که سرمایه‌گذاری در متل‌ها در مناطق گردشگری بسیار زیاد مقرون به صرفه است، می‌گوید: بهترین فرصت جهت ساخت و گسترش فرهنگ استفاده از متل‌ها همین طرح فعلی کشور برای گسترش واحدهای خدماتی بین راهی است که تهیه متل‌ها را نیز توجیه می‌کند و در سرمایه‌گذاران رغبت ایجاد می‌کند. پس ضروری است ‌ ایجاد تسهیلات برای متقاضیان و تشویق آنها برای ورود به این عرصه بیش از قدیم در دستور‌کار قرار بگیرد.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک