شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

ابزارهای مناسب و با کیفیت برای میکس و مسترینگ

فروش وي اس تي

سال‍ها پیش سیسـتم ی پرقدرت به نامِ پروتولز را جهت تولید و پردازش حرفه‍ایِ موزیک و صدا طراحی شد. این سیـستم ِ نسبتا کامل امروزه در بسياري از استودیوهای بیان جهان مورد مصرف قرار می‍گیرد.

پروتولز ترکیبی است از یک کارت صدا (Audio Interface) با یک میکسر دیجیتال یا بدونِ آن یک کارت مرکزی (Core System) که می‍تواند با تا چندAccel Core Card برای تقویت کارایی این سیـستم یاری به پردازشگرِ رایانه همراه شود. همچنین در کنار همه‍یِ این سخت افزارها، سِکوئنسِر(Sequencer) پروتولز که چیزی نظیر Cubase یا Sonar است پلاگین‍های گوناگونِ شرکت Digidesign و پلاگین‍های کمپانی ‍های دیگر که با سیسـتم TDM کار می‍کنند، که در واقع از DSP های پروتولز استفاده می‍کنند، پروتولز را به سیستم کامل جهت تولید پردازش صدا تبدیل کرده ‍اند. اما برای رسیدن به این سیستم پرقدرتی باید تعرفه ‍یِ بسياري پرداخت شود.

پلاگین‍های دیگر با فرمت RTAS که مترادف با VST است کار می‍کنند. VST یاVirtual Studio Technology را شرکت آلمانی (اِ)شتاینبرگ (Steinberg) تولید کرده است.

چیزی که پروتولز را از باقی سیستم ‍ها مفرق می‍کند، این است که می‍توان تعداد خیلی ی Accel Card روی آن نصب کرد جهت مثال جهت تولید موزیک ِ فیلم جالب که اقطعا لا کانال‍های خیلی بسياري را حاوی می‍شود در نتیجه قدرت پردازش بسیار زیاد ی لازم است تا بتوان روی صداها عملیات لازم را انجام داد، تعداد بسياري Accel Card مصرف می‍شود که اما با سیـستم همآهنگ ی کامل دارند، چرا که کل سیسـتم توسط شرکت یعنی Digidesign تولید شده است.

پس جهت موسیقی ‍هایی شبیه موسیقی ِ پاپ یا سنتی ایرانی یا جاز و شبیه این‍ها که در تنظیم آن‍ها از ترَک‍های بسیار زیاد خیلی ی استفاده نشده است، با مصرف نکردن از پروتولز چیز بسياري را از دست نمی‍دهیم!

اینجا حرف از توانایی شخص در میکس و مسترینگ یا ضبط صدا است، نه سیستم پروتولز. اما مورد معرفت آکوستیک فضای کار همان گونه که در فصول قبلی اشاره شد، نقشی مهم را ایفا می‍کند. کمپانی‍های دیگری شبیه Prism Sound وMetric Halo کارت‍های خیلی بسیار زیاد با کیفیتی را تولید می‍کنند، که “ممکن است ” حتیپروتولزِ خوش‍نام هم از نظر کیفیت به پای آنها نرسد. با داشتن یک رایانه قدرتمند کارت‍هایی نظیر کارت‍های ذکر شده، می‍توان ولوم فوق‍العاده‍ای را تولید کرد، در حالی که سیـستم ما با نرخ ‍یِ خیلی کمتر آماده‍یِ انجام پیچیده‍ترین محاسبات است.

در صورت نیاز به پلاگین‍های با کیفیت مجموعه ‍هایی مثل ِUniversal Audio،Focusrite یا T.C. Electronics هم می‍توان از کارت‍های DSP تولید شده توسط این مجموعه ‍ها که بصورت PCI یا Firewire ارائه می شوند نیز مصرف کرد.

پس استفاده از پروتولز لزوما تنها بهترین راه چاره نیست!
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک