شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

تاریخچه وایت برد

تخته سفید یا وایت‌برد وسیله‌ای است سطحی وسيع جهت نوشتن. از تخته سفید در مکان‌های آموزش ی مصرف می‌شود. برای نوشتن روی تخته سفید از ماژیک‌های ویژه مصرف می‌کنند. جهت پاک کردن نوشته‌ها از وسیله‌ای به نام تخته پاک کن، که از تکه ابر تشکیل شده‌است، استفاده می‌شود. با به‌وجودآمدن تخته سفید، امروزه کمتر از تخته سیاه استفاده می‌شود.
تاریخچه

وایت برد

وایت برد,وایت برد,وایت برد
وایت برد بوسیله مارتین هیت که در جنگ کره عکاس بود اختراع شد. ایدهٔ این نوع تخته از نوشتن پیام‌ها برروی دیوار کناریِ تلفن گرفته شد. مارتین در کار با نگاتیوهای فیلم جذاب متوجه شد که با ماژیک می‌شود روی فیلم زیبا نوشت و می‌توان به‌راحتی آن را با دستمال خیس پاک کرد. این روش، آغازی جهت تهیه و تولید اولین وایت‌بردهای اولیه بود. اولین مـدل برای وارد کردن نمونه و پرده‌برداری توسط مارتین درست شد که شب قبلش نمونه در آتش سوخت و باعث شد که اقای مارتین هیت ایدهٔ خودش را به دری-مارک بفروشد، و به این ترتیب آنان وایت‌برد را به جهان ی آموزش ی معرفی کردند.

در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ اوایل دههٔ ۱۹۶۰ میلادی اولین وایت‌بردها در بازار پخش شد؛ ولی این موظوع حدود ۳۰ سال طول کشید تا عملاً وارد کلاس‌های درسی شود. در اوایل سال ۱۹۹۰، گرد و خاکِ پخش‌شده از گچ تخته سیاه باعث آلرژی و مریضی ‌های ریوی می‌شد، و همین امر باعث تزود در ورود وایت‌برد به کلاس‌های درس شد. [۱]

اولین وایت‌بردها زیاد گـران بودند و از جنس ملامین بهتریـن جایگزین تخته سیاه بودند، ولی این نوع تخته زود لکه‌دار شده بعد از مدتی به‌سختی پاک می‌شوند. لعاب دادن به سطح ورق‌های مغناطیسی یک روش بود که خیلی یاری کرد وایت‌برد با کیفیت بهتر باصرفه‌ تولید شود قیمت آن پایین‌تر بیاید.

در ایران: این مورد که چه موقع وایت‌برد به ایران وارد شده دقیقاً معلوم نیست.

انواع تخته‌سفید ورق‌های صمغ با کاغذ ادغام شده که اکثرا ٌ ً روی چوب‌های [ام دی اف (صنعت چوب)|ام دی اف]] قرار می‌گیرد و در ابعاد مختلف و کیفیت‌های نامعلوم تولید می‌شود. کیفیت کارایی این نوع ً به شرکـت تولیدکنندهٔ آن بستگی دارد.

فولاد رنگ‌شده یا آلومینیوم نوع فولادی آلومینیومی انواع زیاد مختلف ی دارد. این نوع سطح بسیار زیاد لطیف و پاک است که به‌راحتی تمیـز برروی آن نوشته می‌شود. در این نوع، ورق فولاد از لایه‌های مختلف ی تشکیل شده‌است که بسته به نوع تولید آن کیفیت تعیین می‌شود.

پورسلین لعاب‌داده‌شده برروی فولاد سرامیک (شیشه) برروی فولاد پاشیده می‌شود. این نوع وایت‌برد از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است و ً از گارانتی مادام‌العمر برخوردار است. از این نوع همـواره در صنعت‌هایی که استفادهٔ زیاد بالا دارد، بهره برده می‌شود. سطح آن ضدخش است، که فقط با موادی مانند الماس خش‌دار می‌شود.
جوهر ماژیک‌ها در سطح وارد نمی‌شود قابلیت مغناطیسی دارد. این نوع وایت‌برد به‌دلیل استفاده از مواد باکیفیت و ارزشمند ، از قیمت خیلی بالایی برخوردار است.
ویژگی ها ی مصرف از وایت‌برد

ماژیک‌های وایت‌برد حساسیت‌زا نیستند مواد گچیِ آلاینده که باعث آسم و آلرژی می‌شوند ندارند.
فیلـم پروژکتور به‌راحتی برروی وایت‌برد مصرف می‌شود و این امکان را به فرد می‌دهد که از ماژیک برای ویرایش یا علامت‌گذاری مصرف نماید .
ماژیک وایت‌برد بسیار زیاد آسان در دست قرار می‌گیرد. این کمکِ زیاد بهتر ی برای معلولان از ناحیهٔ دست یا افرادی است که دچار بیماری در دستانشان هستند . به‌علاوه، در مقایسه با تخته‌ سیاه، به انرژی کمتری جهت نوشتن برروی تخته‌سفید نیاز است.
مانند تخته سیاه، تخته‌ سفید باعث استفادهٔ کمتر از کاغذ می‌شود.
در مقایسه با تنوع رنگ گچ‌های تخته‌ سیاه، عملاً تنوع رنگ ماژیک‌های تخته‌ سفید بسیار زیاد بیشتر است.
تخته‌سفید را ً به‌راحتی می‌توان جهت استفاده به محل دیگری انتقال داد، که این ویژگی را به‌ندرت می‌توان در تخته‌سیاه‌ها دید.
تخته سفید در اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک