جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

۲۰ توصیه ی کلیدی برای موفقیت در کنکور

هدف

توصیه های کلیدی عبارتند از:
۱- توکل بر خدا : توکل به مفهوم اینکه تلاش و تلاش ت را بکن و تدبیر امور را به خدا بسپار. قرآن کریم می فرماید: «مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»؛ هر که اتکایش به خدا باشد، خدا برای ‏ او کافی است، «إنَّ اٌللهَ يُحِبُّ اٌلْمٌتَوَكِّلِينَ.» خداوند توکل کنندگان را رفیق دارد. به هر حال با هر توانایی که دارید به خدا توکل بکنید ؛ به قول حافظ: تكيه بر تقوا دانش در طريقت كافريست/ راهرو گر صد هنر دارد توكل بايدش. توکل بر خدا به شما آرامش می دهد، چیزی که بدان محتاج هستید.
۲- داشتن هدف: داشتن هدف به شما انگیزه ی حرکت می دهد و مهمترین علت برای کسب خوب یت است . وقتی به هدفتان نگاه می بکنید انگیزه ی شما برای تلاش و تلاش ، مضاعف می شود این با کیفیت ترین دستاورد داشتن هدف است. شما امسال هدف بزرگ دارید، پس برای رسیدن به آن می بایست تمام همت خود را به کار بگیرید.
۳- برنامـه ریزی صحیح: جهت رسیدن به هدف بایستی پروگرام ریزی صحیح داشته باشید. (حاوی برنامـه های بلند مدت، بین مدت کوتاه مدت) بدون پروگرام ریزی صحیح تلاش های شما نتیجه ی مطلوب نخواهد داشت. پروگرام ریزی صحیح، مدیریت وقت را در اختیار شما قرار می دهد شما را از سردرگمی رها می سازد، مسیر رسیدن به هدف را روشن می سازد و هر زمان شما را متذکر می سازد که تا رسیدن به هدف چه فاصله ای باید طی بکنید . مد نظر داشته باشید که هر دانش آموز می بایست راهنمای صحیح برنامـه ریزی کوتاه مدت (هفتگی) را شخصا فراگیرد جهت پروگرام بنویسد.
۴- آشنایی باروش های صحیح مطالعه. یادگیری به دنبال فرایند علمی در فرد حاصل می شود. پس برای یادگیریِ خوب باید با اصول فنون صحیح یادگیری آشنا شوید. اما شاید در قدیم شما با یکروش ویِژگزینشه درس ها را آموخته باشید اما در هر صورت آبرخي از روشهای صحیح بررسي برای شما مفید خواهد بود.
۵- آمادگی جسمی: شرایط جسمی مطلوب در یادگیری شما تاثیر بسياري دارد؛ پس برای اینکه جسم سالمی داشته باشید تا بتوانید بهتر درس بخوانید باید : تغذیه مناسب داشته باشید، ورزش بکنید به میزان ضروری بخوابید.
۶- به آرامش روحی روانی مد نظر داشته باشید در صورت داشتن اضطراب ِ بیش از میزان معمول یا هر مساله دیگری که سبب اختلال در یادگیریتان می شود از مشاورتان یاری بخواهید.
۷- نگرش مثبت داشته باشید در جهت آن تلاش و تلاش بکنید . «اگر گویی که نتوانم، برو بنشین که نتوانی/ و گر گویی که بتوانم، قدم در نه که بتوانی» . داشتن نگرش بد شما را از تلاش تلاش باز می دارد. یادتان باشد که همـواره به خدا امید داشته باشید برای رسیدن به خوب یت تلاش بکنید . اصلا امیدوار بودن و تلاش کردن، بخشی از خوب یت است!
۸- در یکی از آزمون های آزمایش ی معتبر شرکـت بکنید تا نقاط ضعف قوت را بیابید. سعی بکنید بر طبـق پروگرام های بین مدت بلند مدت برگزار کننده ی آزمون پیش بروید. این كار به شما در داشتن پروگرام های بلند مدت و بین مدت کمک بسياري می نماید خیالتان را از این بابت آسان می نماید . مد نظر داشته باشید که نتایج این آزمونها نمی بایست شما را مغرور و یا مایوس نماید . تجربه نشان داده که تغییر در روند نتایج آزمونهای آزمایش ی بارها بارها اتفاق افتاده است، این بستگی به شرایط شما دارد.
۹- دانش آموز برای آمادگی در آزمون همه ی می بایست ویژه ای برای مطالعه در نظر بگیرد و به قول زیاد دیده شده از خود مایه بگذارد. دانش آموزان موفق روزهای مدرسه ۵ ساعت و روزهای تعطیل ۱۰ ساعت تحقيق می کنند. اما این میزان با تذکر به میزان توانایی نیاز شما می تواند مفرق باشد. مد نظر داشته باشید که سلامت جسمی و روحی شما از هر چیز دیگری مهمتر است و نبایستی فدای ساعت بررسي شود.
۱۰- مهمترین منبع جهت آزمون همه ی کتاب های درسی است؛ ولی در کنار آن به تهیه و تولید کتاب های کمک درسی و آزمایش ی مناسب كار نمایید. ( دبیران، دانش آموزان سال قبل و دوست ها همکلاسی می توانند در این رابطه به شما کمک کنند) همچنین دفترچه های سوال های کنکور ۶ سال قدیم را تولید و ساخت بکنید و در موقع مناسب از آنها استفاد بکنید .
۱۱- مرور مرتب به موقع درس ها: درس ها را به طور مرتب مرور بکنید این امر باعث تثبیت یادگیری پیشگیری از فراموش شدن مطالب آموخته شده می شود.(به ویژه به «مرور آخر» در یک ماه باقیمانده به آزمون همه ی مد نظر داشته باشید )
۱۲- از فنون آزمایش زنی هنر آزمون دادن آگاه شوید. آزمون دادن یک هنر است و داشتن معلومات درسی به تنهایی کافی نیست! مهمترین وظیفه ی شما بعد از هر آزمون تست ی نقد علمی آن آزمون است. با استفاده از فرم های ویژه می توانید به نقد آزمون بپردازید از نقاط قوت و ضعف اطلاع یابید.
۱۳- به طور همزمان درس های عمومی و اختصاصی را تحقيق نمایید. غلط بزرگی که گاهي داوطلبان مرتکب می شوند این است که دروس عمومی را برای ایام بعد از عید می گذارند! مد نظر داشته باشید که گاهي از داوطلبان به برکت درصد های خوب ِ دروس عمومی به رشته ها دانشگاه های خوب راه یافته اند.
۱۴- سعی بکنید تراز درس های را میزان بکنید . در نظر داشته باشید که بالا رفتن تراز شما در یک یا دو درس که توانایی خاصی دارید به نفع شماست اما عکس زیبا آن به زیان شماست. در صورت نیاز، جهت بالا بردن تراز درس هایی که در آن ضعیف هستید از کلاس های ویِژگزینشه استفاده بکنید .
۱۵- پاسخگویی به موارد آزمون همه ی زمان معین ی است، به احتمال زیاد از جدول زمانبندی پرسشها کنکور در رشته ی خودتان آبعضی داشته باشید.
۱۶- به توزیع مباحث دروس در آزمون های همه ی سال های قبل مد نظر داشته باشید ولی تنها ملاک شما جهت مطالعه نباشد!
۱۷- کارنامـه ی داوطلبان سال قبل: به درصد داوطلبان سال قبل و رتبه های کسب شده و رشته ـ شهرهای قبول شده بوسیله داوطلبان سال قبل مد نظر داشته باشید تعدادی ازکارنامـه های آنها را نگاه بکنید .
۱۸- از تجربیات دیگران استفاده بکنید اما تقلید نکنید. هر کس شرایط و توانایی های ویِژگزینشه خودش را دارد تقلید صرف ازروش دیگران کار درستی نیست.
۱۹- از ضوابط شرایط برگزاری آزمون همه ی آگاهي داشته باشید ؛ نوع پذیرش دانشجو در دانش کده های کشور، رتبه، سهمیه، نمره کل، زیرگروهها، ضرایب دروس و …. از عبارت نکاتی است که بایستی اطلاع داشته باشید.
۲۰- در نهایت جهت گزینش رشته به اضافه تحقيق ی دفترچه های راهنمای سازمان سنجش با افراد ذیصلاح مشورت بکنید . گزینش رشته برای افرادی که رتبه های پایین تری کسب می کنند کار آسان تری است اما هر چه رتبه ی شما بالاتر باشد باید در گزینش رشته دقت بیشتری کنید.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک