چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

روش تقلید افکت تیلت شیفت با جدا کردن لنز دوربین

لنزهای تیلت شیفت (Tilt-shift lenses) به طور بدنامی گـران قیمت هستند ، ولی شما می توانید با لنز معمولی بدون خرید لنز تیلت شیفت، افکت مشابه به دست آورید. این تکنیک به اصطلاح «لنز آزاد – free-lensing» نامیده می شود که در آن شما لنز خود را جدا کرده و در حین عکاسی آن را در مقابل دوربین نگه می دارید. این تکنیک عکاسی می تواند به افکت های زیاد جالبی منجر شود. در ادامه این مطلب لنزک با ما همراه شوید تاروش تقلید «افکت تیلت شیفت» را به شما روش دهیم.

آموزش عکاسی حرفه ای

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

مانند لنز تیلت شیفت، با یک لنز «آزاد – جدا شده از دوربین» شما می توانید صفحه فوکوس را در عکس خود تنظیم بکنید ، به طوری که تنها نوار باریک شارپ باشد.

اما اگر چه شما می توانید از هر لنزی برای اینآموزش استفاده بکنید ، اما لنزهای آنالوگ قدیمی بهتر می باشند ، چراکه شما را قادر می سازند تا دیافراگم را به صورت دستی تنظیم بکنید . شما می توانید یک لنز قدیمی کاملا ارزان قیمت را گزینش بکنید ، و نیازی نیست که درمورد متناسب بودن آن نگـران باشید چون لازم نیست که به دوربین متصل شود. ما برای عکس زیبا های از یک لنز قدیمی فوجیکا (Fujica) 50 میلی متر f/1.9 مصرف کردیم که برای مصرف با یک دوربین SLR فیلم جالب ی ۳۵ میلی متری طراحی شده است.

اینآموزش به کمی تست نیاز دارد، ولی شما می توانید افکت های زیاد بهتر ی از وینیتینگ (vignetting) و ته رنگ هایی که از حرکت لنزتان به اطراف حاصل می شوند به دست آورید همچنین از عمق میدان فوق العاده کمی که ایجاد می نماید بهره مند شوید.آموزش کار به شرح زیر است…

چطور بدون لنز تیلت شیفت، عکـس هایی با افکت تیلت شیفت بگیریم
۱
به طور دستی فوکوس بکنید لنزی که شما را قادر می سازد تا به صورت دستی فوکوس بکنید برای اینراهنمای ضروری است، درحالیکه یک حلقه دیافراگم دستی هم به شما کمک خواهد کرد. همچنین به دلیل اینکه لنز به دوربین متصل نیست و سنسور دوربین در معرض المان های مختلف موجود در هواست، خوب است که در یک جای ثابت و بدون گرد غبار یا شن و ماسه خیلی عکاسی بکنید .
۲
دست های را آزاد بکنید مصرف از یک سه پایه به شما کمک خواهد کرد تا عکس جالب های واضح و شارپ تری به دست آورید، با یک تایمر یا ریموت کنترل شاتر، دست های شما جهت حرکت دادن لنز به اطراف آزاد خواهد بود. شما شاید وقت حرکت لنز نشت نور به دست آورید، پس برای پیشگیری از این مشکل، یک چیز تیره مانند یک کارت سیاه را در دو طرف نگه دارید.
۳
بازترین دیافراگم را گزینش بکنید چنانچه لنز شما حلقه دیافراگم دستی دارد، آن را تا جایی که می توانید باز تنظیم بکنید (ضریب اف های کوچک تر) تا اجازه ورود نور بیشتری را بدهید، تصویر روشن تری در منظره یاب به شما بدهد. بدون لنز متصل به دوربین، شما قادر به استفاده از سیسـتم نورسنجی (metering system) دوربین نخواهید بود، پس می بایست با سرعت شاتر در مُد نوردهی دستی (manual) امتحان بکنید .
۴
پس زمینه را پاک نگه داریدتکنیک «لنز آزاد – Free-lensing» عمق میدان بسیار زیاد کمی ایجاد می نماید ، اما هنوز اطمینان از این که پس زمینه بدون عوامل حواس پرتکن باشد (یک پس زمینه مات و تمیـز ) ایده بهتر ی است. ما جهت تکمیل سوژه روشن رنگارنگ خود، و برجسته تر کردن آن، در مقابل یک بوته سبز متراکم عکس زیبا گرفتیم، که به ارائه کمی بافت و جزئیات نیز یاری کرد.
۵
مراقب شکاف باشیدبا استفاده از حرکات کوچک، لنز را با زاویه کمی نسبت به دوربین از آن دور بکنید . این کار شاید یک شکاف ایجاد نماید که باعث می شود به اندازه کافی نور به درون نشت نماید تا یک نور شدید و خیره کننده در عکس شما به وجود بیاورد، پس شکاف را کوچک نگه داشته و از دست های برای مسدود کردن لبه ها مصرف بکنید . به جمله آسان تز لنز را حرکت دهید، اما دقت بکنید نور از شکاف ایجاد شده به سنسور نرسد جلوی نشت نور را بگیرید.
۶
با دقت فوکوس بکنید فوکوس دقیق به کمی تست نیاز دارد، اما یک نقطه شروع خوب این است که از منظره یاب (ویزور) یا حالت نمای زنده (live view) برای تنظیم نقطه فوکوس در مقابل یا دورتر از سوژه مصرف بکنید ، پس لنز را کمی به جلو یا عقب حرکت دهید تا سوژه مورد نظر در فوکوس واضح و شارپ قرار گیرد.
مراقب گرد و غبار باشید!اینروش سنسور لنز شما را نسبت به گرد و غبار آسیب پذیر می نماید . چنانچه نمی خواهید چنین ریسکی بکنید، راه های دیگری برای به دست آوردن یک افکت مشابه وجود دارد: یک مورد استفاده از Lensbaby Spark کمپانی Lensbaby است، که با قیمتی حدود ۹۰ دلار تجربه عکاسی تیلفت شیفت را به شما جايزه می نماید
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک