چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

نشانه های هشدار دهنده ی آلزایمر

نشانه های هشدار دهنده ی مریضی آلزایمر

تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

۱- افت حافظه که بر روی عملکرد روزمره اثر می گذارد

فراموش کردن گهبرخي قرارهای ملاقات ، اسامی همکاران یا شماره تلفن یک دوست بعدا به خاطر آوردن آن ها امری طبیعی است. شخص مبتلا به آلزایمر احتمالا چیزهایی را مکرر فراموش نماید و بعدا آنها را به یاد نیاورد خصوصا چیزهایی که اخیرا اتفاق افتاده باشند. یکی از شایعترین علایم آلزایمر از دست دادن حافظه ، به مخصوص فراموش کردن مطالب تازه به ذهن سپرده شده است. بقیه حاوی فراموش کردن تاریخ ها و رویدادهای با اهمیت می باشند ، دوباره تکرار نمودن مطلب به صورت مرتب ، تکیه بر وسایل کمکی حافظه (مانند ، یادداشت های یادآور ، یا وسایل الکترونیکی ) یا اعضای خانواده برای چیزهایی که آنها عادت داشتند تا آنها را مدیریت کنند.

۲- اشکال در انجام وظایف و کارهای آشنا

افراد مشغول احتمالا گاهي وقتها اوقات حواس پرت بشوند. فرد مبتلا به آلزایمر شاید در مورد کارهایی که در تمام زندگی جهت شان آشنا بوده اند مانند آماده نمودن غذا با مساله روبرو شوند. افراد مبتلا به آلزایمر اکثرا در اتمام کارها یا وظایف هـر روز با سختی روبرو می شوند. گاهي وقتها اوقات افراد احتمالا در رانندگی تا یک محل آشنا مدیریت و کنترل یک بودجه در محل کار یا به خاطر آوردن قواعد یک بازی مورد علاقه با مساله روبرو شوند.

۳- مساله در تکلمات زبانی

هرفردی گاهي وقتها اوقات در پیداکردن عبارت ی صحیح مساله دارد ، اما فرد مبتلا به آلزایمر احتمال دارد کلمات آسان را فراموش نماید یا کلمات را تعویض نماید در درک عبارت سازی دچار مساله می گردد. افراد مبتلا به آلزایمر شاید در دنبال کردن مکالمه با مساله روبرو شوند. آنها شاید در وسط گفت گو توقف کنند هیچ ایده ای برای ادامه ی آن نداشته باشند یا اینکه احتمالا خودشان دوباره تکرار کنند. احتمالا در واژگان با اشکال پیش روند ، در پیدا کردن واژه ی صحیح یا غلط صدا زدن اشیاء مساله داشته باشند.

۴– عدم شناسایی مکان و زمان

فراموش کردن روز هفته یا مقصد خود جهت یک لحظه امری عادی است. اما فرد مبتلا به آلزایمر احتمالا در خیابان گم شود ، و نداند که چطور به آنجا رفته یا چطور به خانه رسیده. افراد مبتلا به مریضی آلزایمر شاید حساب تاریخ روزها ، فصل ها گذشت زمان را از دست بدهند. آنها شاید در درک چیزی که احتمال دارد اتفاق فوری باشد یا نه با مساله روبرو شوند. گاهي وقتها اوقات آنها احتمال دارد جایی که هستند یا چگونه ی به آنجا رفتند را فراموش کنند.

۵– قضاوت ضعیف

افراد شاید برخي وقتها اوقات در صورت ابتلا به بیماری رفتن نزد یک پزشک را به تاخیر بیاندازند اما بالاخره مراقبت پزشکی را درخواست می کنند. فرد مبتلا به آلزایمر احتمال دارد قضاوت ضعیفی باشد ، برای مثال متوجه یک مساله پزشکی که نیاز به مراقبت دارد یا پوشیدن زیاد در یک روز داغ نباشد. افراد مبتلا به آلزایمر شاید تغییراتی را در قضاوت یا تصمیم گیری تجربه کنند. جهت مثال ممکن زمان سروکار داشتن با پول ، قضاوت ضعیفی داشته باشند. ممکن است توجه کمتری در آراستن یا تمیـز نگه داشتن صرف نمایند.

۶- مساله اندیشه انتزاعی

بعضی اوقات افراد ممکن است در وظایف یا کارهایی که نیازمند اندیشه انتزاعی است مانند تراز کردن یک چک بانکی مساله داشته باشند. شخص مبتلا به آلزایمر ممکن است موارد چشـم گیری در چنین کارهایی داشته باشد برای مثال تشخیص ندهد که ارقام چک بانکی چه معنایی را می دهند.

۷- جابجایی غلط اشیاء

هر فردی می تواند به طور مزمان کیف پول یا دسته کلید را جابجا بگذارد. فرد مبتلا به آلزایمر احتمال دارد اشیاء را در جاهای نامناسب قرار دهد: اتو در فریزر یا ساعت مچی در ظرف شکر.

۸- تغییرات در خلق و خو و رفتار

هر کسی برخي وقتها اوقات ناآسان یا بدخلق می شود. شخص مبتلا به آلزایمر می تواند نوسانات خلقی متغیری را ظهور نماید – بدون هیچ معین زیر گریه بزند یا خشمگین شود.

۹- تغییر در شخصیت

فرد افراد می تواند تا حدودی با سن تغییر نماید. اما فرد مبتلا به آلزایمر می تواند گیج ، مظنون ، یا منزوی گردد. تغییرات احتمالا حاوی بی علاقگی یا بی توجه ی ، ترس ، یا کنش نمایی و تخلیه هیجانی کردن باشند.

۱۰- كم شدن ابتکار نوآوری

خسته شدن و بیزار شدن از کار خانه ، کار های شغلی ، یا مسئولیت های اجتماعی امری عادی است اما بیشتر افراد دوباره شروع به نوآوری و خلاقیت می کنند. شخص مبتلا به آلزایمر احتمالا خیلی منفعل گردد.

مراحل بیماری آلزایمر

وهله ی پیش دمانس

نخستین علایم اکثرا به غلط در رابطه با پیری یا اضطراب تصور می شوند. آزمایش کامل روان شناختی عصبی می تواند موارد خفیف ادراکی را تا هشت سال پیش از آنکه شخص معیارهای بالینی را برای تشخیص بیماری آلزایمر انجام دهد نشان دهد. این علایم اولیه می توانند بیشتر مجموعه کار های روزمره ی زندگی را تحت اثر قرار بدهند. از دست دادن حافظه چشـم گیرترین نقص بوده ، که به صورت اشکال در به خاطر آوردن مطالب خود را نشان خواهد داد. موارد کوچک و عملکرده ای اجرایی از عبارت حواس جمعی ، برنامـه ریزی ، انعطاف پذیری ، و فکر کردن ، یا اختلالات در حافظه ی معنایی(حافظه ای از معانی مفهوم ها ) ، نیز می توانند علامتی از مراحل اولیه مریضی آلزایمر باشند. عدم واکنش جواب را می توان در این وهله مشاهده نمود و وهله ی پیش بالینی بیماری اختلال شناختی خفیف نامیده شده است.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک