شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

نقد و نقد فیلم زیبا «قاعده تصادف»

کارگردان: بهنام بهزادی

بازیگران:

اشکان خطیبی، مهرداد صدیقیان، بهاران بنی احمدی، محمد رضا غفاری، الهه حصاری، مارتین شمعون پور و… با حضور: امیر جعفری، سروش صحت و امید روحانی.

خلاصه جریان :

فیلم جذاب به ارتباطات بین جوانان با یکدیگر والدینشان می پردازد

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی,دانلود فیلم ایرانی,دانلود فیلم ایرانی

بهنام بهزادی با گذشت پنج سال از تولید و ساخت فیلـم اولش یعنی فقط دو بار زندگی می کنیم ، این بار ما را با اثری مفرق با فیلم زیبا قبلی اش اما موثر موجه کرده است. بهزادی با دست گذاشتن روی سوژه ای اجتماعی با داستانی خطی روایتی رئال از زندگی، نوید فیلـم ی دیگر از نوع ی را داد که چند سالی است در تلویزیون ایران و با فیلـم هایی چون فیلم جالب های اصغر فرهادی پرورده شده است.

از فیلم جذاب می توان چندین برداشت کرد. می توان آن را ادای دینی به تئاتر دانست. می توان آن را درباره دغدغه های نسل جوان امروز و درگیری هایشان با والدینشان به شمار آورد. می توان آن را در مورد فرق ها برخوردهایی که این جوانان در بین خودشان دارند، دانست. در فیلم جذاب حتی به فرق نبرخي که به جنس زن وجود دارد گریزی زده می شود. اما ادای دین به تئاتر لایه رویین ظاهری فیلم جالب است که در خلال تلاش های چند جوان جهت به اجرا بردن تئاتری در جشنواره ای خارجی و موارد سر راهشان نشان داده می شود. این که برای داشتن مکانی مناسب تست مساله دارند، این که برای حضـور در جشنواره ای خارجی می بایست از هفت خان رستم عبور کردن کنند، این که نگاه بعضی اقشار به تئاتر اهالی آن، نبرخي بد است. اما تمام این ها دغدغه ای جدی جهت بهزادی نبوده فقط در خلال جریان مهم و روایت داخلی فیلم دیدنی به آن ها اشاره ای داشته است. روایتی که در آن از بازیگرانی گمنام کمتر شناخته شده مصرف کرده تا از دغدغه های آنان بگوید و بر خلاف معمول این گونه فیلم زیبا ها، حق را در بسياري از موارد به آن ها بدهد.

فیلم دیدنی یک صبح تا شب چند جوان را نشان می دهد که قرار است به زودی تئاتر را در جشنواره ای خارجی به نمایش درآورند. در این بین پدر شهرزاد (با بازی امیر جعفری) از رفتن دختر ش به خارج از کشور جلوگیری می نماید این باعث به پدیدار شدن موارد ی می شود که کل گروه را تهدید می نماید .

فیلم جذاب ، بر خلاف آن چه که همیشه دیده ایم، نسل امروز را محکم و مسئولیت پذیر در مساوی غلط اتی که مرتکب شده است نشان می دهد. شهرزاد دخمل ی است مسئول در مساوی خانواده، راستگو، ساده و صادق، کسی که سعی می نماید احترام پدر را تا جایی که امکان دارد، نگه دارد. ولی زیر بار حرف زور نمی رود. پدر مثل بسياري از خانواده های ایرانی، استرس هایی جهت فرزندش دارد ولی این دلیل محکمی نیست برای جلوگیری از ورود فرزند به جامعه و انجام کاری که به آن عشق می ورزد و در این میان، بازنده مهم پدر است.

فیلم جالب به صآسان نشان می دهد که بر خلاف تصوری که گاهي والدین سنتی به این گونه گروه های دوستی دارند، این ها عده ای جوان هستند ، که به خاطر کار مشترک گرد آمده اند این باعث به پدیدار شدن دوستی عمیقی بین آن ها شده که همان هم در انتها باعث می شود برای شهرزاد شجاعتی که به خرج داده، فداکاری کنند. این ها بزهکار یا کافر یا خوش گذران نیستند. شاید سردرگمی هایی در زندگی داشته باشند، احتمالا غلط اتی داشته باشند، ولی آیا تمام آدم ها دچار همین لغزش ها نمی شوند؟

تلاش شده تا بازیگـران جوان فیلم جذاب ، تمام به اندازه در این اثر نقش داشته باشند. در طول فیلم جذاب ، پارت ی از فرد هر کدام نشان داده می شود.این که هر کدام به یک نوعی یا از جانب خانواده طرد شده اند یا برای اینکه خانواده را داشته باشند، هم زندگی مورد علاقه خود را به دروغ یا پنهان کاری روی آورده اند.

حتمـا ً گفته خواهد شد که بهزادی در تهیه و تولید فیلم جذاب ش نیم نبعضی به درمورد الی ساخـته اصغر فرهادی داشته است. عده ای جوان در یک خانه نشان داده می شوند، با نحوه فیلـم برداری دوربین روی دست و به خاطر مورد فیلم زیبا نوع بحث های پایانی بازیگران، درباره الی برای مخاطب تداعی می شود. ولی این به نظر من، آن گونه که بسیار زیاد ها بولدش می کنند، مساله بغرنجی نیست. با اهمیت این است که فیلم جذاب ، حرف خودش را می زند چه اشکالی دارد چنانچه برای سکانس های خود، حتی زوایای دوربین نوع چرخش ها از فیلم جذاب دیگری الهام گرفته باشد.

فیلم دیدنی برداری به صورت سکانس پلان است مثل تئاتر، کات ندارد سکانس ها زیاد است. این کار را جهت بازیگران و دیگر عوامل مساله کرده است، ولی حس تماشای یک تئاتر را به بیننده منتقل می نماید .

احتمال دارد بتوان گفت که فرد پردازی فیلم دیدنی ضعیف بوده می شد که روی گاهي از شخصیت ها مثل فرد جالب مارتین که جهت مخاطب هم جذابیت داشت، مانور بیشتری داده شود، یا شخصیت سروش صحت در نقش عموی شهرزاد به نظر کاملاً زائد بدون پرداخت دقیق بود. امیر جعفری باز در نقش مفرق ی که از نشان داد، درخشید. پدری با گرایش های مذهبی و سنتی که مثل خیلی از پدرهای امروز بین تعصبات خود روشنفکری دست پا می زند. و در انتها فقط کسی که مستاصل و فقط ماند، بدون اینکه دانسته باشد، چه کاری درست است، همان پدر بود.

این تولید و ساخته دوم بهنام بهزادی است که باوجود این که خالی از اشکال نبود اما در جشنواره امسال از تعدادی از کارگردانان مالک نام سبقت گرفت و نوید روزهای خوب ی را برای این کارگردان جوان خوش ذوق داد.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک