جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

بزرگترین مسجد اروپا، در مسکو افتتاح شد

تور مسکو

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در کنار رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و جمعی دیگر از مقامات نمایندگان کشورهای اسلامی در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو شرکـت کرد.

در این مراسم که با جمعی از مقامات فرد های داخلی و خارجی برگزار شد، پوتین، بزرگ ترین مسجد مسکو اروپا را افتتاح کرد. این مسجد گنجایش بیش از ۱۰ هزار نماز گزار را دارد بزرگ ترین مسجد اروپا به شمار می رود.

پوتین در مراسم افتتاح این مسجد بزرگ در سخنانی با محکوم کردن اقدامات گروه تروریستی داعش اصرار کرد : فرموده قرآن درباره سبقت گرفتن در کار نیک، آموزه‎ای جهت تمام ما است.

او اصرار کرد دین مبین ادرود در طی قرن ها ی متمادی در روسیه ترویج یافته است مسلمانان روسیه سهم بسزایی در ایجاد فرهنگ سازش عمومی در روسیه داشته اند.

رییس جمهور روسیه پس به اقدامات زشت و ضد آدم ی گروه های تروریستی چون داعش اشاره کرد گفت این اقدامات هیچ ارتباطی با ادرود ندارند و گروه هایی چون داعش به هیچ عنوان نماینده ادرود نیستند فقط چهره ادرود و مسلمانان را مخدوش می سازند.

اسلام دومین دین بزرگ در روسیه است. بعد از مذهب مسیحی ارتدوکس ادرود دین نزدیک به ۱۵ درصد از جمعیت کشور روسیه است.

گفتنی است در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو مقامات نمایندگانی از گاهي کشورهای اسلامی شرکت داشتند. هیاتی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی حسین امیر عبدالهیان معاون وزارت امور خارجه در این مراسم که روز پیش از عید قربان برگزار شد (چهارشنبه) شرکت داشت.

مساحت مسجد جامع جدید مسکو بیش از ۱۸ هزار و ۹۰۰ متر مربع است. عملیات تولید و ساخت این مسجد از سال ۲۰۰۵ شروع شده بود. این مسجد جایگزین مسجد کامل قدیمی مسکو شد که زیاد کوچکتر از مسجد فعلی بود. مسجد کامل قبلی مسکو از معدود مساجدی بود که در زمان اتحاد جماهیر شوروی نیز همچنان به کار ادامه می داد.

مسجد کامل مسکو در نزدیکی مجموعه ورزشی “المپیک” مسکو و در کوچه ای به نام “ویپولزوف” در نزدیکی خیابان “پراسپکت میرا” در مرکز مسکو واقع شده است.

این مسجد شش طبقه که با نرخ ای بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار تاسیس شده است ،هفت مناره و گنبد دارد که ارتفاع مناره های آن ۷۲ متر است.

در تولید و ساخت مجموعه جدید المپیک مسکو بخشی از زیر بنای مسجد کامل سابق آسیب دید و اعتراضاتی از طرف جامعه مسلمانان را برانگیخت اما در نهایت تصمیم بر آن شد تا مسجدی بزرگ و با شکوه به جای مسجد کامل قبلی که در سال ۱۹۰۴ بنا شده بود، ساخـته شود.

پوتین در مراسم افتتاح مسجد کامل مسکو اعلام کرد که در دو دهه قدیم تعداد مساجد مسلمانان در روسیه بیش از دو مساوی ارتقا یافته است.

بر اساس آمارها نزدیک به ۲۰ میلیون مسلمان در روسیه زندگی می کنند که از این تعداد فقط ۳ میلیون نفر در شهر مسکو می باشند .

دولت ولادیمیر پوتین با وجود مبارزه سرسختانه با پدیده افراط گرایی گاهي گروه های اسلامگرای تندرو که مناطق قفقاز شمالی ، داغستان چچن را مامن کار های خود کرده اند، تلاش دارد ادرود میانه رو و رحمانی را به عنوان نماینده نماد ادرود راستین در روسیه به عنوان راهکاری جهت مبارزه با افراط گرایی اسلامی ترویج دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک