دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

جریان تغییر ساعت چیست؟

خرید ساعت ارزان

تغییر ساعت در اولین روز فرودین ماه،‌ ابتکاری نیست که متعلق به « ما ایرانی ها» باشد، ولی هر چه باشد این جلو کشیدن ساعت،‌ نشانه رسمی آن است که تابستان در راه است!

معین نیست که ابتکار اولیه تغییر ساعت در شروع نیم سال گرم از کجا آمده است، ‌اما تاریخ نشان می دهد که کشورهای اروپایی که نیز درعرض‌های جغرافیایی بالاتری هستند بهره کم تری از نور آفتـاب دارند و هم مصرف کننده انرژی هستند که یعنی منابع انرژی شان از عبارت زغال سنگ محدود پرهزینه است، در این زمینه از بسياري کشورهای دیگر جلو بوده اند.

می گویند در ۱۹۰۷ ویلیام ویلت انگلیسی،‌ یکی از اولین افرادی بود که ایده ساعت تابستانی و زمستانی را بیان کرد،‌ بعد از او در ۱۹۱۶ اواخر جنگ جهان ی اول، این ایده به دست بنجامین فرانکلین مخترع و سیاست مدار آمریکایی ترویج شد،‌ تا به استفاده بیشتر از نور روز به صرفه جویی در هزینه ها یاری کند و در نتیجه مردم مجبور نباشند صبح‌های زود از شمع روشن استفاده کنند.

آلمان که در این وقت درگیر جنگ بود، یکی از اولین کشورهایی است که تغییر ساعت تابستانی را اجرایی کرد تا مصرف داخلی زغال سنگ را كم شدن دهد و به امکانات جنگی اش بیافزاید.

تغییر ساعت اما همیشه همین ساعت به جلو در شروع نیمه گرم یک ساعت به عقب در شروع نیمه سرد سال نبوده است،‌ در گاهي کشورها ساعت را تنها ۳۰ دقیقه جا به جا می کردند، بعضی کشورها ساعت را دو ساعت به عقب جلو می بردند،‌ در بعضی ها هم ساعت تابستانی دو ساعت ۴۰ دقیقه جلو می آمد در زمستان به جای اولش بر می گشت.

در ایران مساله تغییر ساعت با تاخیر نسبت به اروپا بیان شد، کمی بعد از ۱۳۱۱ و زمانی دکتر حسابی و تیم همکارانش بالاخره موفق شدند نظمی به ساعت رسمی بدهند و با محاسبه عرض و طول جغرافیایی مناطق مختلف ایران و مکاتبه با گرینویچ، برای کشور یک ساعت رسمی تعیین شد. گرینویچ‌ در انگلستان مکانی است که نصف النهار مبدا از آن می گذرد ساعت در تمام جهان بر اساس فاصله با این نصف النهار تعیین می شود.

تغییر ساعت زمستانی و تابستانی در ایران هم به همان دلایلی که در تمام جهان عملی شد،‌ یک قاعده رسمی بود که تا انقلاب ۵۷ اجرایی می شد،‌ بعد از انقلاب،‌ این قاعده به فراموشی سپرده شد؛ تا ۱۳۷۰ زمانی که اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهور بود و اعلام شد که با تغییر ساعت می توان روزانه در ساعت اوج مصرف تا ۱۰۰ مگاوات ساعت،‌ برق صرفه جویی کرد و در نتیجه هیات دولت در مصوبه ای اعلام کرد که تغییر ساعت تابستانی زمستانی دوباره در دستور کار قرار دارد.

با این وجود در دولت محمود احمدی نژاد در همان اسفند ماه سال ۱۳۸۴،‌ هیات دولت اعلام کرد که مصوبه تغییر ساعت سال ۷۰ را ملغی کرده است و دیگر ساعت ها را جلو عقب نخواهند برد،‌ دلیل این بود که این کار به کاهش بار ترافیک یاری می نماید با نزدیک کردن ساعت ناهار و نماز،‌ از اتلاف وقت در میانه روز پیشگیری می نماید . در همین زمان اما مدیر دفتر مدیریت مصرف برق مجموعه توانیر اعلام کرده بود که با تغییر ساعت در اول فرودین استفاده برق در سرتا سر کشور به صورت معدل ۱٫۵ درصد كم شدن پیدا می نماید .

این تصمیم دولت اما بسیار زیاد پایدار نماند،‌ در سالهای ۸۵ ۸۶ مجلس تلاش ‌هایی برای برگرداندن ساعت تابستانی و زمستانی کرد در نهایت در مرداد ۸۶،‌ قانونی در این زمینه تصویب شد که دولت را مکلف می کرد هر سال دوبار ساعت رسمی کشور را متناسب با وضعیت کره زمین تغییر دهد،‌ اول فرودین ساعت را یک ساعت به جلو ببرد و در انتها شهرویور آن را یک ساعت عقب برگرداند.

بیشتر کشورهای جهان از قاعده تغییر ساعت تابستانی زمستانی استفاده می کنند،‌ تمام اروپا به غیر از بلاروس،‌ ایسلند، ‌گرجستان ارمنستان ساعت تابستانی زمستانی دارند.‌ در آسیا، ‌چین پروگرام ای جهت تغییر ساعتش متناسب با فصل ها ندارد. روسیه کشوری که بین شرق غربش حدود ۱۱ ساعت اختلاف وقت وجود دارد از این قاعده پیروی نمی نماید ، ‌اما سوریه،‌ ترکیه و اردن ساعت‌ها را در شروع نیمه اول دوم سال جابه جا می کنند. در آمریکای شمالی، بیشتر ایالت ها ساعت تابستانی زمستانی دارند ولی درمورد این که هر کدام این ساعت را چه زمانی اعمال کنند اتفاق نظر وجود ندارد، ‌بنا برای ن برخي ایالت ها ساعت را در یک روز عقب می کشند گاهي در یک روز دیگر. استرالیا و نیوزلند ساعت را تغییر می دهند.

اما درآمریکای جنوبی هنوز بیشتر کشورها از این قاعده تبعیت نمی کنند که با تذکر به عرض جغرافیایی نزدیکی شان به مدار استوا آنقدرها هم بعید نیست با این وجود در آفریقا، مراکش کشورهای غرب صحرای آفریقا ساعت را تغییر می دهند.

به این ترتیب استرس های کمتری جهت پیاده روی بچه ها تا مدرسه در صبح های زود وجود دارد،‌ در مصرف برق و انرژی صرفه جویی می شود،‌ برخي کشورها می گویند تغییر ساعت استفاده بیشتر ازنور روز به آن ها درکاهش جرم جنایت در ساعت‌های اولیه صبح کمک کرده است برخي ها ادعا می کنند که این کار انگیزه مردم را جهت ورزش های بیرون از خانه در ساعت های اولیه صبح بیشتر می نماید .
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک