دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

همه چیز درباره ساز ویولن

ویولن ساز زهی و آرشه ای است. این ساز کوچک ترین عضو سازهای زهی آرشه ای است. جهت نواختن ً روی شانه چپ قرار می گیرد با آرشه که در دست راست نوازنده است نواخته می شود.

قیمت ویولن

خرید ویولن,قیمت ویولن,خرید آنلاین ویولنولن

کوک سیم های ویولن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم).

اصوات سیم های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می دهند. در این وسعت صدا ویولن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچکتر از آن را اجرا نماید.
تاریخچه ویولن

تاریخچه ویولن در اروپا به قرن ۹ میلادی باز میگردد. بسياري معتقد هستند که ویولن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها ی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن بوجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. گاهي بر این باورند که ساز ویلن متعلق به امپراطوری هند در حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد بوده است و گاهي دیگر ریشه ان را در آفریقا و حتی کشورهای عربی میدانند. فرمهای اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت ولی بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با چهار سیم سرشروع ساز ویلن تکامل یافته در سالهای آینده شد. در اروپا از قرن ۱۱ به بعد ساز ویولون به صورت تکامل یافته دیده می شود. برخي ایرانیان بر این باورند که این ساز از ساز ایرانی کمانچه مشتق شده است.
سازندگان

از اولین سازندگان ویولن می توان به گاسپارو برتولونی ایتالیایی نام برد، که در برخي موارد وی را مخترع این ساز می دانند. از شاگردان زیاد دیده شده گاسپارو برتولونی آندره آماتی بود که او هم بهتریـن سازنده ویولن در سطح جهان به مفهوم آنتونیو استرادیواری ایتالیایی را پرورش داد. تا کنون کسی در جهان پیدا نشده که نه تنها بتواند هنر او را تکمیل نماید بلکه قادر نبوده ویولنی بسازد که از حیث قشنگ یی و صوت بتواند با ویولن های آنتونیو استرادیواریوس مساوی ی نماید.

تا کنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویولن بوسیله گاسپارو برتولونی میگذرد در این مدت با وجودی که کشفیات نو ی در علوم فیزیک و شیمی کرده اند نه فقط نتوانسته اند در ساختمان ویولن تغییری بدهند بلکه از رموز کار سازندگان گذشته نیز چیزی درک نکرده اند.
بخش های ویولن

خرک (در جلو)، گریف (جسم سیاه رنگ در عقب) و سیم های ویولن

این ساز از ۵۸ قطعه مختلف تولید و ساخته می شود. وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است .

ویلن از بخش های زیر تشکیل شده است:
آرشه:

یا کمان ترکه ای چوبی است که رشته های موی دم اسب در طول آن کشیده شده به دو سر آن ثابت شده است.
جعبه طنینی (جعبه ریزونانس):

جعبه ای است که از سه بخش صفحه روئی، صفحه زیرین و زوارهای دور تشکیل شده است. گریف، خرک و سیم گیر در این ساز از جنس چوب آبنوس (به استحکام بیشتر)است .
دسته یا گردن:

در واقع دنباله چوب آبنوس تکیه سیم هاست که محل انگشت گذاری نوازنده در سری بالای آن قرار دارد. نوازنده ویولن قادر است در تمام طول چوب آبنوس انگشت گذاری نماید . انتهای دسته به جعبه کوچکی (جعبه کوک) ختم می شود که سیم ها در درون آن به دور گوشی های کوک پیچیده می شوند.
خرک:

پلی است بین سیم ها جعبه طنینی. نقش خرک تقسیم راه سیم ها، نگه داشتن سیم ها با ارتفاع ویِژگزینشه جهت عبور بر روی جعبه طنینی انتقال ارتعاشات سیم ها به جعبه طنینی. در داخـل جعبه طنینی استوانه چوبی کوچکی قرار دارد (تقریباً در زیر مکانی که خرک قرار دارد)، که نقش آن انتقال ارتعاشات به صفحه زیرین ساز و مانعی در جهت عدم شکسته شدن صفحه روئی ساز از فشار سیم ها خرک.
گریف:

از آبنوس تهیه و تولید شده در طول دسته ویلن چسبیده است تا میانهٔ جعبهٔ ساز ادامه دارد. گریف بخشی است که نوازنده با انگشت خود سیم را به آن می چسباند به این ترتیب طول سیم را کوتاه می نماید و نت های مختلف را می نوازد.
سیم گیر:

از آبنوس تهیه و تولید شده و در فاصله اندکی از خرک تا انتها تنه ویولن کشیده شده است. با زهی از جنس روده یا پلاستیک یا سیم به دکمه ای که در قسمت پائین جدار تعبیه شده بند می شود.
سیم ها:

سیم ها از جعبه کوچک سر ساز شروع شده در طول چوب آبنوس تکیه گاه سیم ها ادامه یافته، از روی خرک رد شدن کرده و در سیم گیر مهار می شوند. سیم های ویولن قبلا از روده گوسفند (زه) ساخـته می شد. امروزه در سیم های بم تر، روی روده سیم فلزی نازکی می پیچند در سیم های زیرتر از مفتول فلزی تنها مصرف می شود.
نوازندگی ویولون

نقش این ساز چه در ارکسترها، به صورت گروه نوازی و چه در ارکستر مجـلسی ختی بصورت تکنوازی پر ارزش است و بیشترین نقش را در ارکستر بر عهده دارند. نقش این ساز چه در ارکستر بزرگ چه به طور جمعی انفرادی زیاد پر ارزش است. وجهه جهان ی ویولن را می توان در سازگاری آن با فرهنگهای مختلف این ساز در موزیک ملل مختلف دید.
با کیفیت ترین ویولون ها

نخستین سازندگان زیاد دیده شده ویولن از ایتالیا هستند . گاسپارو داسالو نخستین ویولن حقیقی را ساخت، اما مشهور ترین ویولن ها در شهر کرمونا تولید و ساخته شدند. آندره اماتی و فرزندش نیکولا آماتی و شاگردش آنتونیو استرادیواری، با کیفیت ترین ویولن های جهان را تا کنون ساخـته اند.

مکان قرار گرفتن ویلن بر روی سطح شانه و در نزدیکی گردن نوازنده است.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک