دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

جاوا چیست؟ آیا امن است؟ بایستی از آن مصرف کنیم؟

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

هر از گاهي وقتها در اخبار فناوری میخوانید که حفره‌های امنیتی تازه‌ی جاوا دردسرساز شده صوت متخصصین امنیتی را درآورده است! هرگز از خود پرسیده‌اید که جاوا چیست، آیا جاوا ایمن است دلیل ی بر استفاده از آن وجود دارد؟ در صورت غیرفع ال کردن آن، وب‌گردی خراب نمی‌شود؟ آیا جاوا همان جاوا اسکریپت است؟ چنانچه شما سئوال‌های مشابهی در سر دارید، این مقاله را با زومیت همراهی بکنید .

چنانچه کلمه کلیدی «جاوا» را در گوگــل جستجو بکنید ، دومین نتیجه‌ی شما را به ویکی‌پدیا، دانشنامـه ‌ی معروف ، راهنمای ی می‌کند که در آنجا چنین خواهید خواند: «جاوا (به انگلیسی: Java)‏ زبان پروگرام ‌نویسی شئ‌گراست که برای اولین بار توسط جیمز گوسلینگ در شرکـت سان مایکروسیـستم ز ایجاد شد در سال ۱۹۹۵ به عنوان بخشی از سکوی جاوا انتشار شد. زبان جاوا شبیه به ++C است ولی مد شیءگرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های اصلی جاوا این است که مدیریت حافظه را بطور اتوماتیک انجام می‌دهد. ضریب اطمینان عملکرد برنامـه ‌های نوشته‌شده به این زبان بالا است و وابسته به سیـستم ‌علت خاصی نیست، به جمله دیگر می‌توان آن را روی هر رایانه با هر نوع سیـستم ‌علت ی اجرا کرد. برنامـه ‌های جاوا به صورت کدهای بیتی همگردانی (کامپایل) می‌شوند. که مانند کد اتومبیل هستند و به مخصوص وابسته به سیسـتم ‌علت خاصی نیستند.»

اما جاوا به زبان آدم یزاد به چه مفهوم است؟ حقیقت آن است که جاوا با وجود موارد ی که دارد، فقط برای عده‌ای از فرد ان حرفه‌ای مناسب است. در ذیل شرح ساده، مختصر و مفید ی در مورد ‌ی ماهیت جاوا، کاربر دها، مشکلات و چگونگی رهایی از آن آمده است.

جاوا چیست؟

جاوا یکی از زبان‌های برنامـه ‌نویسی برای توسعه کدنویسی نرم‌افزارهای رایانه ‌ای است. چنانچه شما فرد عادی رایانه هستید، احتمـا لاً زمانی که یکی از پروگرام ‌هایتان نیازمند «محیط میزبان زبان اجرا» (یا Runtime) جاوا شده، با آن جهت اولین بار آشنا شده‌اید، به همین خاطر مجبور شدید بسته جاوا را دریافت کرده بر روی سیسـتم ‌علت خود نصب راه‌اندازی نمایید. از این محیط میزبان زبان اجرا که بگذریم، جاوا افزونه‌ی مخصوصی جهت مرورگرهای اینترنتی است، که برای اجرای برنامـه ‌هایی که با این زبان ویژه مرورگر نوشته شده، ضروری است.

بایستی مد نظر داشته باشید که جاوا جاوا اسکریپت دو موضوع مقوله‌ی مفرق هستند . در واقع ، به جز نام، این دو هیچ شباهتی به یکدیگر ندارند! جاوا اسکریپت عموماً در اسناد HTML مصرف می‌شود (صفحات وب) و نمی‌تواند به صورت برنامـه مستقل در سیـستم ‌علت اجرا شود. هر چند که نام‌گذاری کاربر دهایشان در صفحات وب می‌تواند تا حدودی کاربر ان را گیج نماید ، ولی این دو از یکدیگر مجزا هستند . از این قدیم ، در حالی که بخش بزرگی از صفحات موجود در وب از جاوا اسکریپت بهره می‌برند، تنها تعداد زیاد کمی از وب سایت‌ها از جاوا یاری گرفته‌اند. جاوا اسکریپ جهت ایجاد صفحه‌های پویا بسياري از قابلیت‌های وب سایت‌های مدرن مورد مصرف قرار می‌گیرد. جاوا اسکریپت بر روی رایانه کاربر اجرا می‌شود و در واقع زبان کلاینت بیس است.

با توجه به جدا بودن این دو، از این پس تنها به ارائه شرح ات بیشتر پیرامون جاوا بسنده خواهیم کرد. همان جاوای که این روزها ناامن شده و بسياري از فرد ان متخصصین امنیت وب را به حساس کرده است.

آیا جاوا ناامن است؟

جاوا دو بخش مهم است: اول «محیط میزبان زبان اجرا» (Runtime) که بر روی رایانه ‌ی شما اجرا می‌شود و به سیـستم ‌علت مجوز می‌دهد پروگرام ‌های نوشته شده به زبان پروگرام نویسی جاوا را به درستی اجرا نماید ؛ دوم، افزونه‌ی مرورگر که جهت اجرای صحیح پروگرام ‌های تحت وب طراحی شده است. زمانی که در رسانه‌ها از ناامنی جاوا می‌شنوید، منظور وجود حفره‌های امنیتی در افزونه‌ی ویژه جاوای مرورگر است. این در حالی است که برنامـه ‌های جاوا معمولا ً ناامن نیستند و این افزونه‌ی مرورگر است که مساله آفرین می‌شود.

جذاب است بدانید متخصصین لابراتوآرهای امنیتی کسپراسکای، افزونه‌ی مرورگر جاوا را مسئول ۵۰ درصد از حملات اینترنتی سال قدیم معرفی کرده ‌اند؛ روزی نیست که متخصصان امنیتی، غیرفع ال کردن این قابلیت را در مرورگر کابران توصیه کرده ‌اند. این متخصصین معتقد هستند که افزونه‌ی جاوا حفره‌های امنیتی متعددی است که به مجرمان اینترنتی مجوز ‌‌ی سرقت کلمات رد شدن ، شماره کارت‌های اعتباری، دیگر اطلاعات شخصی کاربر ان را می‌دهد. و متاسفانه هر از گاهی، حفره‌های امنیتی تری در این بستر یافت می‌شود.

باید جاوا را غیر فعال کنم؟

حقیقت آن است که در اکثرا ٌ موارد اصلاً نیازی به نصب افزونه‌ی جاوا بر روی مرورگر رایانه ‌ی خود ندارید. اما چنانچه آن را پیشتر نصب کرده ‌اید نظرتان با خواندن این متن عوض شده است، می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات مرورگر اینترنتی‌تان آن را به آسانی غیرفع ال نمایید. به همین خاطر در مرورگر کروم، دستور ذیل را در کادر نشانی وارد بکنید «chrome://plugins» و یا در مرورگر فایرفاکس به Tools > Add-Ons > Plugins بروید. سپس، با کلیک بر روی جمله Disable (غیرفع ال) آن را محو بکنید . تمام شد، خلاص!

هر چند افزونه‌ی مرورگر جاوا موارد امنیتی ویِژگزینشه خود را دارد، «محیط میزبان زبان اجرا» (یا Runtime) نیز در رایانه خالی از اشکال نیست. جهت نمونه این برنامـه مرتباً از شما می‌خواهد تا آن را بروزرسانی نمایید، یا اینکه محیط ی از محیط system tray (کنار ساعت ویندوز) را اشغال کرده یا در نصب نوار وسائل (Toolbar) ویژه‌ای را بر روی رایانه شما نصب می‌کند!

به همین دلایل عموماً توصیه می‌کنیم عطای جاوا را به لقایش ببخشید، آن را از سیستم پاک کرده و از این تمام دردسر خواسته ناخواسته رهایی یابید. تازه، هر که احساس کردید واقعا ً به محیط جاوا نیاز دارید، می‌توانید آن را مجدداً نصب بکنید ؛ تا آن هم راحت‌تر هستید و هم ایمن‌تر! برای پاک کردن جاوا از سیستم به کنترل پنل رفته همانجا سر جاوا را ببرید! اما اگر برنامـه ی بر روی رایانه دارید که با زبان جاو نوشته شده است می بایست بسته جاوا بر روی رایانه ان نصب باشد.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک