شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

روش کار دستگاههای جوجه کشی

وش کار دستگاههای جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی

اتومبیل یا دستگاه جوجه کشی به وسیله ای اطلاق می شود که قابلیت ایجاد شرایطی مشابه با آنچه پرنده ی مادر بطور غریزی برای تبدیل تخم ها به جوجه فراهم می نماید را داشته باشد ، شرایطی که هر تخم نطفه داری در آن قرار بگیرد در وقت معین ی بسته به نوع پرنده به جوجه تبدیل خواهد شد این شرایط عبارتند از :

۱- دمای کافی و یکنواخت

۲- رطوبت کافی یکنواخت

۳- چرخاندن تخم ها جهت پیشگیری از چسبیدن به پوسته

۴- تهویه ی مناسب

پس هر دستگاه یا اتومبیل جوجه کشی برای تبدیل تخم به جوجه می بایست شرایط فوق را دارا باشد .

::: تامین تنظیم دما در اتومبیل جوجه کشی :::

گرما مورد نیازدر اتومبیل جوجه کشی از قدیم به روشهای مختلف تامین شده است از سوزاندن فضولات حیوانات در اتومبیل های جوجه کشی مصریان باستان و مردم چین باستان گرفته تا پارافین و نفت الکل و آب گرم و قوت الکتریسیته که امروزه قوت الکتریسیته نسبتا در اکثر دستگاههای جوجه کشی بعنوان منبع تامین گرما مورد مصرف قرار میگیرد .

تنظیم دما هم با وسائل روشهای مختلف ی انجام می شده است , دریچه های تعبیه شده در بدنه اتومبیل های جوجه کشی قدیمی ابتدایی ترینشیوه تنظیم دما بوده هر چند روشهای متداولی بسته به نوع دستگاه مرسوم بوده و هست مثل ترموستات الکتریکی کپسول اتری ،کلید جیوه ای ، دماسنج جیوه ای ارتباط ی ، کلیدهای گرما ی الکتریک ( ترموستاتهای مکانیکی ) . . .

اما امروزه با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی ترموستاتهای الکترونیکی با مدارهای ییچیده سنسورهای فوق حساس با کنترل دقیق دما تا ۲ دهم درجه ، کنترل دما در اتومبیل ها ی جوجه کشی را خیلی قابل اطمینان کرده هرچند بکار بردن این ترموستاتها تا میزانی تعرفه های تهیه و تولید دستگاه های جوجه کشی را بالا برده اما تا میزان قابل توجه ی میزان ریسک را کاهش داده و به نوعی کاربا دستگاههای مجهز به این ترموستات ها برای کاربر ان آسان تر شده است .

::: تامین تنظیم رطوبت در اتومبیل جوجه کشی :::

رطوبت یکی از عوامل تعیین کننده ی درصد خوب یت در جوجه کشی است فقط منبع تامین رطوبت آب است و تولید رطوبت از آب به روشهای مختلف ی امکانپذیر است در ابتدایی ترین نوع قرار دادن یک ظرف آب در اتومبیل جوجه کشی باعث ایجاد رطوبت می شود حال اگر بتوان سطح آب را بصورت معین ی تنظیم کرد و میزان آن را با یک رطوبت سنج آسان اندازه گیری کرد به نحو مطلوب تری میتوان بر رطوبت مورد نیاز فرآیند جوجه کشی نظارت داشت.

پاشش آب در محیط توسط ی پمپ مخصوص یا به کارگیری از مدارات الکترونیکی جهت تولید بخار سرد یا همان مه سازها یا رطوبت سازهای آلتراسونیک میتواندروش تاثیر گذار ی در تامین رطوبت مورد نیاز باشد .

::: چرخش :::

یکی دیگر از لازم ه های جوجه کشی موفق چرخاندن تخمها در زمانهای معین است ، بصورت طبیعی مشاهده شده است مرغ مادر به جهت پیشگیری از چسبیدن زرده به پوسته و کیسه هوای درون تخم بطور مبوسیله هر ۳۵ دقیقه اقدام به چرخش تخمها می نماید ، در مقیاس صنعتی اینکار را هر ۱ ساعت یکبار برای تخم مرغ هر ۲ تا ۴ ساعت یکبار برای تخم بلدرچین بوسیله ی موتورهای الکتریکی یا فشار جکهای بادی انجام میدهند روش مرسوم چرخش تخمها بدین ترتیب است که با توجه به قرار گرفتن سر کوچک تخمها بسمت پایین در شانه ی ویژه دستگاه جوجه کشی این شانه را ۴۵ درجه نسبت به افق تغییر زاویه داده و بعد از گذشت مدت زمان معین این تغییر زاویه ۴۵ درجه ای نسبت به افق را از طرف مقابل اعمال میکنند بایستی توجه داشت هر گونه چرخش باید به آرامی و بدون تکانهای شدید انجام پذیرد زیرا تکان شدید باعث آسیب به جنین شده و از میزان موفق یت در جوجه کشی میکاهد . هر چند چرخش بصورت دستی انجام میگیرد ولی به دلایل مختلف از عبارت موارد بهداشتی نوسانات دما رطوبت به علت باز شدن درب دستگاه توصیه نمی شود .
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک