دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

سیستم جوملا چیست ؟

جوملا چیست ؟

آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این متن به صورت مختصر با ماهیت کلی و تاریخچه جوملا آشنا خواهید شد و توضیح اتی درباره خصوصیات ی جوملا روند پیشرفت آن در ایران در اختیار شما قرار می گیرد.
جوملا سیسـتم مدیریت محتوای (CMS) رایگان و متن باز (open source) است، که به شما قدرت ساخت وبسایت پروگرام های قدرتمند آنلاین را می دهد.

جوملا تحت اجازه نامـه بین المللی مجوز نامـه GNU/GPL منتشر می شود.

جوملا بر اساس زبان php تحت فرم ورکی با معماری MVC طراحی شده جهت ذخیره سازی داده ها با اکثر پایگاههای داده سازگاری دارد اما تکنولوژی اصلی پایگاه داده آن بر طبـق MySQL است.

تاریخچه:
جوملا انشعابی از سیستم مدیریت محتوی با نام “مامبو” است. سال ۲۰۰۵ بعضی از گسترش دهندگان سیستم مدیریت محتوای مامبو، گروهی با نام “Open Source Matters” تشکیل دادند كار به انتشار ورژن ی از همان سیستم مدیریت محتوای مامبو به نام جوملا (نسخه ۱٫۰) کردند. از آن به بعد این دو سیستم به صورت رسمی از نیز جدا شده و جداگانه گسترش پیدا کردند.

جوملا کلمه ای به زبان سواحیلی به معنای “همگی” است از آن جالبتر شباهت معنایی و ظاهری زیاد کلمه “جوملا” با واژه فارسی “عبارت ” یا همان “جملگی” است.

خصوصیات جوملا
خصوصیات ی مختلف ی از عبارت سهولت در استفاده، انعطاف پذیری و به روز رسانی و امنیت مناسب باعث شده است، جوملا از محبوب ترین پروگرام های تولید، طراحی مدیریت وب وبسایت در جهان باشد. از تمام مهمتر، جوملا یک سیسـتم مدیریت محتوی رایگان و یک راه حل متن باز (open source) است که در دسترس همگان قرار دارد.

تعداد کاربر ان خیلی جوملا در کنار متن باز بودن آن، باعث شده است که یکی از ایمن ترین سیـستم های مدیریت محتوی محسوب شود، به صورت روزانه بیش از هزاران پروگرام نویس دولوپر در حال کار با جوملا هستند . موارد و یا حفره های امنیتی احتمـا لی در هسته جوملا پیش از آن که توسط هکرها و خرابکارها شناسایی شود، تیم پشتیبانی خیلی بزرگ جوملا آن را شناسایی و سریع به روز رسانی می کنند.

تهم اکنون جهت جوملا حدود ده هزار افزونه طراحی شده که به شما مجوز می دهد در طراحی وب سایت امکانات خیلی ی پیش روی خود داشته باشید.

با جوملا شما به راحتی می توانید محتوای سایت را بدون نیاز به دانش فنی و پروگرام نویسی به روز رسانی و ویرایش نمایید. محیط آن کاملا فرد پسند بوده و استفاده از بخش مدیریت آن کاملا به صورت گرافیکی است هر کابری به راحتی می تواند از آن مصرف نماید . اما از نکات جذاب این سیسـتم مدیریت محتوی این است که نه تنها برای کابرای مبتدی مبوسیله دیدنی است بلکه برای فرد ان حرفه‌ای، برنامـه نویسان و طراحان حرفهای وبسایت نیز به دلیل افزونه های متنوع و قالب های آماده زیبا ، خیلی جالب است.

جوملا ثابت کرده است که می توان تغریبا هر نوع سایتی را از مبتدی گرفته تا فوق حرفهای بر پایه آن راه اندازی نمود، با این حال نمی توان گفت یک سیسـتم مدیریت محتوای ۱۰۰٪ بی عیب و نقص است همان گونه که هیچ سیسـتم مدیریت محتوایی بی عیب نقص نیست. امکانات جوملا روز به روز در حال افزایش بوده نقاط ضعف آن با انتشار هر نسخه نو بازبینی پیدا می نماید ، پیشرفت روز افزون جوملا زیاد امیدبخش است.

جوملا در ایران:
سالهای بسیار زیاد ی است که جوملا توسط تیم های مختلف ی در ایران فارسی سازی بومی سازی شده است. سایت‌ها گروه های حرفه‌ای خیلی ی نیز در زمینه با ارائه قالب و افزونه فارسی کار می کنند. می توان گفت در ایران نیز این سیـستم مدیریت محتوی اهمیت خود را به خوب ی پیدا کرده است.

این مقاله صرفا جهت آشنایی سطحی با جوملا نوشته شده در مقالات بعدی آموزش جوملا را از مقدماتی ترین بخش به آسان ترین زبان ممکن به صورت گام به گام شروع می کنیم.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک