شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

چگونگی انجام پایان نامه مهندسی هوافضا

در این نوشتار به توضیحاتی ذیل پایگاه علمی مقاله ISI و مقاله ISC  می پردازیم. دانستن این موضوع برای دانشجویان و فعالان عرصه علم ضروری است. آنچه که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه و مراکز علمی می دانند این است که اهل علم باید برای توسعه جغرافیای علم و کاربرد آن در زندگی بشر تلاش کنند. ایران اسلامی امروز در جایگاهی قرار دارد که به جرات می توان اظهار کرد که در سالهای آینده سهم قابل توجهی از تولید علم دنیا را به خود اختصاص می دهد. کما اینکه در حال حاضر نمودار رشد علمی ایران به روایت سایتهای آماری معتبر دنیا با شیب تندی در حال صعود است. البته آنچه که مهمتر است این است که ایران اسلامی با دانشمندان و عالمی خود در راستای اعتلای علمی مرزهای تولید علم را درنوردد و الا ارائه مقالات در این مراکز بهانه ای برای رسیدن به این قله است و در ذات خود افتخاری ندارد. بلکه مرکز علم دنیا و پایگاه های علمی دنیا باید توسط ایران اسلامی باز تاسیس شود.

 

Image result for ‫مقاله ISC‬‎
مقاله ISI چیست؟
مقاله ISI مخفف عبارت  موسسه اطلاعات علمی” (Institute for Scientific Information)  است. بانک اطلاعات ISI  مرکزی درسال ۱۹۶۰ بوسیله یوگن گرفیلد تاسیس شد. این موسسه بعداً توسط آقای “تامسون و هلت گیر” خریداری شد و درحال حاضر بعنوان موسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می شود. این موسسه قسمتی از شرکت بیلیون دلاری آقای تامسون است.
این پایگاه، اطلاعات کتابشناختیِ مقالات را همراه با چکیده آنها و همچنین اطلاعات کتابشناختی  منابع مورد استفادشان ارایه می کند.
یکی از ویژگی های WOS پوشش موضوعی  کامل آن است که آن را ابزاری مناسب جهت جستجوی اطلاعات در تمامی رشته ها بخصوص موضوعات بین رشته ای می سازد. با امکانات استنادی این پایگاه همچون Related References  و Cited References  محقق پس از جستجوی یک موضوع به زنجیره ای از مقالات مرتبط دسترسی پیدا می کند که درهیچ بانک اطلاعاتی دیگراین امکان وجود ندارد
.
Web of Science  شامل سه قسمت است که عبارتند از:
Science Citation Index -1
پوشش زمانی: این از سال ۱۹۶۱ به بعد.
پوشش موضوعی: علوم، پزشکی، کشاورزی، فنی و مهندسی، علوم رفتاری وعلوم اجتماعی؛ البته در زمینه هایی مانند: علوم اجتماعی وسعت اطلاعات ارائه شده به اندازه ی نمایه استنادی علوم اجتماعی نیست.
پوشش اطلاعاتی: دسترسی جاری و گذشته نگر به اطلاعات کتابشناختی، چکیده های نویسنده و مراجع استنادی بیش از ۵۹۰۰ ژورنال فنی و علوم پایه در بیش از ۱۵۰ رشته.

Social Science Citation Index -2
پوشش زمانی: ۱۹۷۲ به بعد.
پوشش موضوعی: علوم اجتماعی، جامعه شناسی، مردم شناسی، ارتباطات، رفاه و خدمات اجتماعی، علوم تربیتی، روانشناسی، مدیریت و علوم سیاسی.
پوشش اطلاعات: این پایگاه دربرگیرنده ی اطلاعات مقاله های بیش از ۱۷۰۰ مجله ی معتبر جهان است. ۵۰ موضوع را در زمینه علوم اجتماعی پوشش می دهد. همچنین به صورت موردی از ۳۳۰۰ مجله ی علمی دیگر درسطح جهان نیز مقالاتی را گزینش می کند.

Arts &Humanities Citation Index -3
پوشش زمانی: ۱۹۸۵ به بعد.
پوشش موضوعی: هنرهای زیبا، هنرهای نمایشی، باستانشناسی، معماری، ادبیات، فلسفه ، دین و تاریخ.
پوشش اطلاعات: حدود ۱۱۳۰ عنوان مجله

عوامل ارزیابی مجلات برای قرار گرفتن در این پایگاه عبارتند از:
•         رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ؛
•         کمیته علمی منتخب مجله،وارزیابی اعضاء هیئت تحریریه؛
•         تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن؛
•         نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد.

سایر شاخصهای ارزیابی عبارتند از:
•         شاخص فاکتور اثر یا Impact Factor؛
•         شاخص فوری یا Immediacy Index؛
•         نیمه عمر استناد.

گزارش استنادی مجلات ( Journal Citation Reports  JCR  )
JCR یک راه برای ارزیابی مجلات مهم و اثرشان در جامعه است که شامل ۸۰۰۰ مجله که بیشترین استناد به آنها شده است.امکان دسترسی به آمار استنادها از ۱۹۹۷ مقدور است.

تخمین میزان سهم هر کشور در تولیدات علمی جهان از طریق میزان مقاله علمی انتشار یافته آنها در پایگاه های اطلاعاتی معتبر سنجیده می شود. پایگاه اطلاعاتی ISI Web Of Science یکی از پایگاه های معتبر در این زمینه است. میزان مقاله ISI و همچنین بر آورد میزان مراجعه به این مقالات در طول یک سال از معیارهای مهم ارزیابی و رتبه بندی علمی موسسات, دانشگاه ها و کشور ها می باشد. ایران در زمینه ارایه مقاله ISI از لحاظ پراکنش و رشد جزو کشورهایی است که در سالهای اخیر پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته است چرا که امروزه دانشجویان و محققان ایرانی در انجام پایان نامه صرفا به ارایه مقاله فارسی بسنده نکرده و سعی در ثبت جهانی تحقیقات خود می نمایند. تحقیقات در پایان نامه های ارشد و دکتری در ایران به گونه ای صورت می گیرد که از نتایج این پایان نامه ها حداقل یک مقاله ISI استخراج گردد. تحقیقات نشان می دهد که ایران از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۶ از لحاظ ارایه مقاله ISI  و کمیت خالص تولید علم به طور مداوم در حال رشد بوده است.

ادامه مطلب…
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک