چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

شناخت میدان دژ برازجان

شناخت میدان دژ برازجان

-برازجان (1)-1434806216

دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک برازجان، کاروانسرایی از دوره قاجاریه است و د‏ر مرکز شهر برازجان، در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قرار د‏ارد و مدت های مدیدی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت. مهندس مهدی بازرگان از جمله افرادی است که در این دژ، زندانی بوده ‌است. این بنا سال ۱۳۷۷ با پیگیری‌های مکرر مدیریت میراث فرهنگی بوشهر به دلیل اهمیت و ارزش آن تخلیه شد و در جهت کاربری فرهنگی و هنری این اثر تاریخی مرمت‌های لازم روی آن صورت گرفت این کاروانسرا ویژگی های منحصر به فرد‏ی دارد و به همین جهت به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده ‏است.

این بنای معتبر و مستحکم  که از ابینه باشکوه دوره قاجاریه به شمار می‌رود و در سال ۱۲۸۸ قمری مطابق با سال ۱۲۵۰ شمسی بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه‌ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان و با معماری استادانه مرحوم حاج محمد شیرازی ساخته شده‌ است.

دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک  دارای مساحتی حدود ۷۰۰۰ مترمربع بازیربنایی معادل ۴۲۰۰ مترمربع است و ۴ برج دارد و ارتفاع هر برج به ۱۲٫۷۰متر می رسد و دارای ۶۸ باب اتاق است. مصالح بکاررفته در این کاروانسرای قاجاری تماما سنگ و ساروج بوده و از تخته سنگ‌های بزرگ و کوچک در دیوار و کف ساخته شده است. این دژ دارای سنگرهای دیدبانی می ‌باشد که در مرکز شهر و برای مقابله دشمنان به شهر ساخته شده بود.

لرد کروزن سیاستمدار و مورخ انگلیسی که زمانی سراسر ایران را در نوردیده وبنا به گفته خود اکثر کاروانسراهای ایران را از نزدیک تماشا کرده بود، درباره استحکام وعظمت کاروانسرای برازجان نیز اظهار نظر کرده ودرباره آن چنین می نویسد: «در میان تمام آنهایی که من دیده بودم این کاروانسرا بهتر ساخته شده بود و بهتر هم مانده بود. من به درون کاروانسرا رفتم وآن را بازدید نمودم از سنگهای بسیار محکمی ساخته شده، طرح ساختمان هم قابل تحسین بود، علاوه بر ایوان وسکوها و اتاقها واصطبل معمولی چند دستگاه بالا خانه برای اقامت توانگرانی که با خانواده خود از آن حدود می گذشته اند داشته است.

دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۳۶۲ به شماره ۱۶۳۸ به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده ‌است.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک