جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

امامزاده محمدرضا لنگر در خراسان شمالی

سلام. امروز می‌خواهیم آثار تاریخی دیگری در شهرستان بجنورد را به شما عزیزان معرفی کنیم. پست امروز درباره بنایی تاریخی، به نام امامزاده محمرضا لنگری است. موقعیت مکانی این امامزاده در یک کیلومتری روستای لنگر و در ده کیلومتری از شمال غربی شهرستان بجنورد است. 

امامزاده محمدرضا لنگر

امامزاده محمدرضا لنگر

بنای امامزاده محمدرضا لنگر، یکی از آثار تاریخی و مذهبی در شهرستان بجنورد است. که در مورد اینکه ساخت بنای ساختمان، در کدام دوره بوده است، اطلاعات کاملی نداریم. بعضی بر این باورند که در دوره تیموریان و زمان حکومت سلطان حسین بایقرا بنایی بر این مزار بوده است.(اواخر قرن نهم). ظاهرا تا سال ۱۳۷۰ هجری قمری در بقعه کتیبه‌ای وجود داشته است. در این نوشته تاریخ ساخت بنا، سال ۸۷۶ هجری قمری ثبت شده است. اکنون این کتیبه گم شده است. 

عده ای دیگر ساخت بنا را مربوط به دوره قاجارمی‌دانند. تاریخ آخرین نوسازی بنا مربوط به سال ۱۳۲۹ شمسی است. اهالی روستا بر این باور هستند که، این امامزاده متعلق به از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می‌باشد. اهالی روستا و همچنین مردم از شهرستان‌های دیگر استان، معمولا پنج شنبه به آنجا می‌آیند و تا صبح جمعه در آنجا به سر می‌برند. 

ارتفاع این بنا، از کف تا بالای گند، حدود ۷ متر است. پوسته خارجی گند، لچکی‌ها و پیشانی ایوان‌ها با کاشی های فیروزه‌ای رنگ پوشانده شده است. شماره ثبت آن در آثار ملی، ۵۱۵۳ است.
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک