جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

قلعه جلال‌الدین در خراسان شمالی شهرستان گرمه – موزه

با سلام خدمت شما عزیزان همراه با سایت بنای ماندگار. پست امروز نیز مربوط به یکی از آثار باستانی به نام، قلعه جلال‌الدین است که در شهرستان گرمه در انتهای بلوار امام رضا (ع) در خراسان شمالی است.

 

قلعه جلال‌الدین

قلعه جلال‌الدین

یکی از برترین و مهم‌ترین قلعه‌های استان خراسان شمالی، قلعه جلال‌الدین است. این قلعه در سده‌های ۶-۷ هجری ساخته شده است. به علاوه این قلعه معماری کم‌نظیر و منحصر به فردی دارد. بلندی بارو در ظلع شرقی تقریبا به اندازه ۱۵ متر است. مصالح این قلعه سنگ و ساروج است که در نهایت قلعه به صورت یه شش ضلعی بر روی صخره و سطح ناهموار بنا شده است. 

معرفی قلعه جلال‌الدین

در بعضی راهروها خمره‌هایی وجود دارد که در مواقع مورد نیاز، آب و یا آذوقه را تامین می‌کرد. البته حجم این خمره‌ها، هر کدام ۱۵۰ لیتر است! در مجموع ۱۲۸ خمره وجود دارد ۱۲۸*۱۵۰ برابر با ۱۹۰۰۰ لیتر آب یا آذوقه! در گوشه غربی حیاط قلعه چاهی به عمق ۳ متر وجود دارد که ممکن است همین دسترسی به آب را برای افراد در قلعه فراهم می‌کرده است. به این موضوع دقت کنید که قلعه در مکان صخره ای احداث شده، حفر این چاه خودش یک شاهکار مهندسی (در آن زمان) به شمار می‌آید. 

قلعه جلال‌الدین

قلعه جلال‌الدین

اتفاق جالبی که در این قلعه میفتد، پرده‌خوانی و نقالی (نوعی نمایش ملی مذهبی) در آن است. شاید بتوان گفت همین مساله این قلعه را از نمونه‌های شبیه به خودش متمایز می‌کند. شماره ثبت این قلعه در فهرست آثار ملی ۱۵۷۷ است. 

سپاس از همراهی شما. امیدوارم از پست امروز نهایت لذت را برده باشید. در طی پست‌های بعد به معرفی آثار باستانی در شهرهای دیگر ایران عزیز می‌پردازیم.

 

لینک چند مطلب اخیر:

بنای تاریخی شهر بلقیس در خراسان شمالی

حسینیه جاجرمی در خراسان شمالی بجنورد

امامزاده محمدرضا لنگر در خراسان شمالی

بنای عمارت مفخم در بجنورد خراسان شمالی

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک