چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

حسینیه جاجرمی در خراسان شمالی بجنورد

سلامی دوباره. امروز می‌خواهیم در مورد یک بنای تاریخی به نام حسینیه جاجرمی صحبت کنیم. این حسینیه در خراسان شمالی و بجنورد و خیابان طالقانی شرقی است. در شکل زیر میتونید عکس اونو ببینید.

حسینیه جاجرمی

حسینیه جاجرمی

این حسینیه از آثار باستانی به جا مانده از اواخر دوره قاجار است. با توجه به اسناد و کتیبه‌ی موجود، در سال ۱۳۲۵ هجری قمری، توسط استاد غلامرضا بنا يزدي ساخته شده است. نمونه معماری سنتی این بنا، از نوع معماری درون‌گرا به شمار می‌رود. زیرا این بنا، نمونه معماری سنتی از نوع حیاط مرکزی است. همه در و پنجره‌ها و نورگیرهای این بنا رو به حیاط باز می‌شوند. 

طرح کلی این بنا، مربع شکل است. در دو ظلع غربی و شرقی از دو طبقه تشکیل شده است که در مجموع ۶۰۰ متر مربع مساحت دارد. در این بنا، نماهایی مثل، آجرکاری، گچبری، تعدادی کتیبه و مقرنس‌کاری تزئین شده است. در ایوان شرقی، قسمت بالایی دیوار یک کتیبه با خط نستعلیق وجود دارد که در آن شعر مشهور محتشم کاشانی در مرثیه شهدای کربلا، باز این چه شورش است، به چشم می‌خورد. 

در حال حاضر حسینیه جاجرمی به عنوان موزه، سفره خانه سنتی و بازارچه صنایع دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولی در ماه محرم مراسم عزاداری در آن برگزار میشود. شماره ثبت این بنا در فهرست آثار ملی ۱۱۵۱ است. 

 

لینک چند مطلب دیگر:

امامزاده محمدرضا لنگر در خراسان شمالی

بنای عمارت مفخم در بجنورد خراسان شمالی
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک