دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

معرفی میدان نقش جهان اصفهان

با سلام. امروز می‌خواهیم، در مورد میدان زیبای اصفهان به نام میدان نقش جهان یا میدان امام مطالبی بنویسیم. برای مشاهده آثار باستانی دیگر شهر اصفهان مانند پل شهرستان، بازار قیصریه، انگورستان ملک‌التجار، کاخ چهلستون و … می‌توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید و آنها را مطالعه کنید.

آشنایی با میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

این میدان بعد از ساخت به میدان شاه نام گرفت، بعدها نامش به میدان امام و نقش جهان تغییر کرد. میدان امام در زمان تیموریان به اندازه کوچکتر از اندازه فعلی بنا شد. در نهایت در زمان شاه‌عباس اول به شکل کنونی گسترش پیدا کرد. البته تعدادی از بناها و قسمت‌های دیگر این میدان به مرور زمان از بین رفتند. هنرمندان زیادی برای خلق این میدان و بناهای تاریخی اطراف آن تلاش کرده‌اند؛ از جمله شیخ بهایی استاد علی‌اکبر و محمدرضا اصفهانی.

طول این میدان ۵۱۲ متر و عرض آن ۱۶۰ متر است. در نزدیکی این میدان چهار اثر تاریخی (مسجد امام – سردر بازار قیصریه-  عمارت عالی‌قاپو – مسجد شیخ لطف‌الله) وجود دارد. 

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

در وسط این میدان یک حوض خیلی بزرگ قرار دارد و در اطراف آن ۲۰۰ اتاق‌ و حجره هم‌شکل و دو طبقه قرار دارد (در تصویر قابل مشاهده است). هم‌چنین این میدان یک ورودی به بازار اصفهان است. در طراحی میدان امام از میدان عتیق سابق الگوبرداری شده است.

بعضی معتقدند این میدان زیباترین میدان جهان است. در زمان شاه عباس از این میدان برای بازی چوگان، محل نمایش‌های گوناگون، جشن‌های سلطنتی، جشن‌های نوروزی و … استفاده می‌شده است. امروزه نماز جمعه هر هفته در این میدان برگزار می‌شود و همچنین برای مراسم‌های مذهبی و ادبی و … کاربرد دارد. این میدان در سال ۱۳۱۰ ماه دی در فهرست آثار ملی با شماره ۱۰۲ ثبت شد.

امیدوارم از مطلب امروز سایت بناماندگار لذت کافی برده باشید و توانسته باشیم ذره‌ای به اطلاعاتتان اضافه کنیم. برای آشنایی با آثار تاریخی ایران و همچنین مناطق زیبا برای ایرانگردی با ما همراه باشید. 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک