شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

مسجد نصیرالملک شیراز

با سلام. ممنویم از اینکه سایت بنای ماندگار را برای آشنایی با آثار باستانی، ایرانگردی،موزه‌ها و… انتخاب کردید. در این پست می‌خواهیم، یکی از مسجدهای زیبای شیراز، به نام مسجد نصیرالملک را خدمت شما دوستان عزیز معرفی کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه سفر به شیراز را برنامه‌ریزی کنید، با مناطق زیبا و آثار باستانی آن آشنا شوید. تا استفاده کافی را از سفر ببرید. با ما همراه باشید.

معرفی مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک در نزدیکی شاهچراغ واقع شده است. آدرس دقیق آن در شیراز، جنوب خیابان لطفعلی‌خان و در کوچه‌ای به نام نصیرالملک قرار دارد (نام محله آن گود عربان است). همانطور که از نام مسجد مشخص است، این مسجد توسط شخصی به نام میرزا حسن علی خان یا نصیرالملک تاسیس شده است.

تاریخ شروع به ساخت این مسجد سال ۱۲۹۴ هجری قمری و تاریخ اتمام ساخت آن ۱۳۰۵ هجری قمری است (مصادف با ۱۲۵۵ تا ۱۲۶۷ شمسی). در مجموع ساخت آن به طور تقریبی دوازده سال طول کشید. سبک معماری آن بر اساس معماری میرزا محمد حسن و محمدرضا معمار است. بازسازی بنا به دست میرزا آیت در سال ۱۳۴۸ شمسی صورت گرفت.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

مشخصات مسجد

نام دیگر مسجد نصیرالملک مسجد صورتی ایران است (به علت شیشه‌های رنگی آن). زیربنای این مسجد ۲۲۱۶ و همچنین مساحت آن ۲۸۹۰ متر مربع است. از نظر کاشی‌کاری جز بهترین مسجدهای ایران است و از دیدگاه مقرنس کاری می‌توان گفت کمتر مانند آن پیدا می‌شود.

درهای ورودی مسجد سه عدد هستند، یک در اصلی، یک در به مسجد و کوچه جنوبی و در دیگر به امامزاده کنار آن راه دارد. تعداد شبستان‌های این مسجد دو عدد است: شبستان غربی و شرقی. شبستان غربی یکی از برترین و زیباترین شبستان‌های کشور است. از دیگر قسمت‌های زیبای این مسجد ستون‌ها آن هستند. یک حوض بزرگ سنگی، در اندازه ۴٫۵*۱۶٫۵ متر در حیاط مسجد وجود دارد. 

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

برای آشنایی با آثار تاریخی و مناطق دیدنی و گردشگری ایران به سایت بناماندگار سر بزنید.

 

بناهای تاریخی زیر را نیز می‌توانید مطالعه نمایید:

آشنایی با نارنجستان قوام از آثار باستانی شیراز

هشت آثار باستانی و منطقه دیدنی در اصفهان

آشنایی با کاخ هشت بهشت در اصفهان

معرفی میدان نقش جهان اصفهان
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک