شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

آشنایی با قدیمی ترین پل جهان واقع در دزفول

آشنایی با قدیمی ترین پل جهان واقع در دزفول

با سلام خدمت کاربران و همراهان همیشگی سایت بنای ماندگار  در این پست می خواهیم یکی از قدیمی و باستانی ترین پل های جهان را که در شهر دزفول بنا شده است را به شما معرفی کنیم.

آشنایی با قدیمی ترین پل جهان واقع در دزفول

آشنایی با قدیمی ترین پل جهان واقع در دزفول

 

مهم ترین اثر تاریخی دزفول پل قدیمی دزفول می باشد که با قدمتی بیش از ۱۷ قرن یکی از قدیمی ترین پل های جهان محسوب می شود این پل  دوقسمت شرقی و غربی دزفول را بهم وصل می کند . این پل بعد از پیروزی بر والرین به دستور شاپور اول و با بکار گیری اسرای رومی ساخته شده و در واقع رابطی میان منطقه جندی شاپور وسرزمین بین النهرین بوده است

 

ساختار تاریخی پل قدیم دزفول :

این پل ۱۴ دهانه دارد و آب رودخانه دز از پایین آن گذر می کند . شاپور براى ساختمان این پلها دو هدف پایه ى داشت ؛اول اینکه لشکریانش در هر موقع که ضرورت ایجاب مىکند به سهولت بتوانند از رودخانه هاى نامبرده گذر کنند و دیگر اینکه پایه پلها را به شیوه بند یا سد بسازند تا در عین حال سطح آب رودخانه را بالا آورده و نهرهاى واقع در سواحل چپ و راست رودخانه را پرآب سازد.اینگونه پلها را می توان ساختمان هاى دوسوده نامید.

پل مزبور از سنگ ساروج و آهک بنا شده و در زمان حکومت عضدالدوله دیلمی، صفویان و پهلوی چندین بار مرمت شده ولی پایه های پل حکایت از زمان ساسانی دارد. به گفته مورخان این پل یک اثر منحصر بفرد تاریخی است که تابحال توانسته تا این وقـت دوام بیاورد.

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد شرق و غرب شهر را به هم متصل نمـوده و راه گذر و مرور شهرهای اندیمشک، شوشتر و دزفول را به هم پیوند داده است.

شایان ذکر است طی ۲سال اخیر به خاطر حفاظت از این اثر با ارزش باستانی، تردد خودروهای سواری از پل دزفول یک طرفه اعلام شد و امید است با شـروع ساخت پل پنجم دزفول که زیـر تر از پل قدیم احداث می گـردد و بهره برداری از آن، پل قدیم دزفول بطور تکمیل بسته اعلام گـردد تا این اثر با ارزش باستانی کماکان محفوظ بماند.

 

سایر مطالب سایت بنای ماندگار که پیشنهاد می کنیم مشاهده کنید

صخره های تپنده – بناهای تاریخی و دیدنی ایران و جهان

معرفی کاخ چهل ستون در اصفهان

آشنایی با نارنجستان قوام از آثار باستانی شیراز

مهمانسرای عباسی (هتل عباسی) در اصفهان

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک