چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

آثار تاریخی اصفهان و برترین جاذبه های گردشگری اصفهان

آثار تاریخی اصفهان و برترین جاذبه های گردشگری اصفهان

آثار تاریخی اصفهان,آثار تاریخی شهر اصفهان,قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان

 آثار و ابنیه تاریخی شهر اصفهان

آثار تاریخی اصفهان از قدیمی ترین و با ارزش ترین آثار تاریخی جهان می باشند. اصفهان دارای مراکز تاریخی و باستانی بسیار زیادی است که مشهور ترین آثار تاریخی اصفهان را میتوان پل شهرستانو مدرسه چهارباغو هتل شاه عباسو بازار قیصریه و … نام برد. آثار تاریخی اصفهان از بنیادی ترین جاذبه های گردشگری در اصفهان می باشند.

آثار تاریخی اصفهان و جاذبه های گردشگری آن

 استان اصفهانو استانی است با مساحتی حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع در میانه ایران با مرکزیت شهر اصفهان.

استان اصفهان که در مرکز ایران واقع شده است از شرق به استانهای یزد و خراسان جنوبیو از شمال به استانهای سمنانو قم و مرکزیو از غرب به استانهای لرستان و چهارمحال و بختیاریو از جنوب به استانهای کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است . استان اصفهان قطب تولید آهنو فولادو مصالح ساختمانی و پتروشیمی در ایران است .

مردم استان اصفهان به طور عمده از مردم فارس می باشند . قومهای متفاوت دیگـر ی در ایـن استان ساکن می باشند که به ترتیب جمعیت عبـار تنداز : لرهاو ترکهاو ارمنیهاو گرجیهاو یهودیهاو کولیهاو عربها. بیشتر مردم ایـن استان مسلمان می باشند همین طور مسیحیانو کلیبین و زرتشتیان اقلیتهای غالب توده مردمی استان اصفهان را تشکیل می دهند.

ایـن استان از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده است . تزیینات آجریو کاشی کاریو گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهانو از قرنها پیش تا دوره معاصرو بر اطراف و جوانب مناره ها و داخل و خارج مساجدو قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاریو ترمه و نقره کاری و زرنگاری و رونویسی انواع کتابو قرآن و حتما ت نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی می دهند.

از ويژگي هاي اقتصادي شهر اصفهان در دوره قاجارو درآمد ناچيز زمين و عدم امنيت ملاکين بود. در دوره پهلوي با دقت به شرايط تاريخي و جغرافياييو شهر اصفهان مورددقت قرار گرفتو دربازسازي آثار تاريخي اصفهان کوشش هايي به عمل آمد و گسترش صنعتي شهر و منطقه شروع شد.

مراکز تاريخی و باستانی اصفهان

آثار تاریخی اصفهان – پل شهرستان

آثار تاریخی اصفهان,آثار تاریخی شهر اصفهان,پل شهرستان

پل شهرستان از قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان است

پل شهرستان یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی‌ترین پل اصفهان روی رودخانهٔ زایـن ده رود است . ایـن پل در وقت ساسانیان ایجاد گردید و در وقت دیلبین و سلجوقیان مرمت و مرمت شده‌است .

پل شهرستان به عنوان یکـی از قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان در جی قدیم در شرق اصفهان واقع شده‌است . پایه های آن بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه استوار گردیده‌است . طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمیو در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴/۲۵ تا ۵ متر متغیر است . جهت پلو شمالی – جنوبی با کمی انحراف است .

پل شهرستان دارای یازده چشمه و دوازده پایه سنگی بزرگ است . اما پارت فوقانی پل که جهت عبور و مرور بوده خراب شده‌است و تنها پیاده می‌توان از روی آن عبور کرد. پل شهرستان در تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شمارهٔ ثبت ۸۸۹ به‌عنوان یکـی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

موقعیت ایـن پل در واقع یک پل جنگی و نظامی بوده‌است . از نظـر معماری و قدمت وقت ساختمان در مجموعه پله‌ای قدیمی ایران تنها پل دزفول و پل شوشتر با ایـن پل مساوی ی می‌کنند.

آثار بر جای مانده مسجد کامل جی از زمان سلاجقه و مقبره الراشد بالله خلیفه عباسی و قلعه قدیمی اصفهان به نام سارویه (کهندژ) و حصار جی را در مجاورت ایـن پل تاریخی می‌توان دید . در مجاورت ایـن پل از دیر باز مردمانی سخت کوش و نجیب زیسته اند که هنوز با پسوند فامیل شهرستانی می توان آنان را یافت.

 از زیبا تر ین آثار تاریخی اصفهان می توان به مدرسه چهارباغ اشاره کرد

آثار تاریخی شهر اصفهان,آثار تاریخی اصفهان,مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ از آخرین آثار تاریخی اصفهان در عصر صفوی است

یکـی از زیبا تر ین آثار تاریخی اصفهان مدرسه چهارباغ یا مدرسه سلطانی یا مدرسه مادرشاهو در ضلع شرقی خیابان چهارباغ بنای باشکوه و نفیسی است که می توان آن را آخرین بنای با ارزش و با عظمتی دانست که در عصر صفویان در اصفهان ساخته شد.

ایـن مدرسه که «مدرسه سلطانی» و «مدرسه مادر شاه» و «مدرسه امام صادق (علیه السلام)» نامیده می شده در وقت سلطنت شاه سلطان حسین آخرین حکمران سلسله صفوی احداث گردید. تاریخ شروع عمارت ۱۱۱۶ هجری قمری و سـال اتمام آن ۱۱۲۶ هجری قمری است .

هیچ یک از آثار تاریخی موجود در اصفهان به حد مدرسه چهارباغو (کلکسیون کاشیکاری ایران) جهان گردان و سیاحان و بازدید کنندگان خارجی را تحت تأثیر جاذبه های خود قرار نداده است . ایـن مطلب را نوشته ها و خاطرات آنان تأیید می نماید . بطوریکه بعضی از آنها مدرسه را با عبـار تی همچون سحر آمیزو جذاب و دلپذیر توصیف کـرده اند.

از جمله ایـن سیاحان: اوژن فلاندنو دیولافواو کنت دوگوبینو می باشند که مدرسه چهارباغ را شاهکار مسلم معماری زمان صفوی ویکـی از برترین آثار تاریخی اصفهان به حساب آورده اند.

یکـی از مهمترین آثار تاریخی اصفهانو مهمـان سرای عباسی است

آثار تاریخی شهر اصفهان,آثار تاریخی اصفهان,مهمـان
سرای عباسی

در بین آثار تاریخی اصفهان مهمـان سرای عباسی ممکن است قدیمی ترین هتل جهان باشد

مهمـان سرای عباسی با پشتوانه ۳۲۰ سـال ه هنوز به عنوان قدیمی ترین هتل جهان به جهان یان معرفی نشده است . گرچه هنوز قدیمی ترین هتل جهان به عنوان میراث جهان ی به ثبت یونسکو نرسیده و تنها پشتوانه اش ثبت ملی آن در سـال ۴۰ استو اما آیا ایـن باور که مهمـان سرای عباسی اصفهان با ۳۲۰ سـال قدمت تاریخی می تواند به ایـن عنوان نایل شودو در بین دست اندرکاران آن وجود دارد.

ایـن مهمـان سرا یادگاری از زمان صفوی است که شهر اصفهان در آن ایام اعتلا و شکوه ویِژه ای یافت به گونه ای که آن را «نصف جهان » نامیدند.

در بین آثار تاریخی اصفهان و در بین آثار معماری به جای مانده از عصر صفویو مجموعه مدرسهو بازار و کاروانسرای عباسیو در کنار خیابان چهارباغ اصفهان جای گرفته است . ایـن مجموعه در سـال های حکومت آخرین پادشاه صفویو شاه سلطان حسین ساخته شده است .

انگورستان ملک جز یکـی از آثار تاریخی اصفهان است

آثار تاریخی اصفهان, آثار تاریخی اصفهان قدیم,انگورستان ملک

انگورستان ملک از آثار تاریخی منحصر بفرد اصفهان است

یکـی ازقدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان انگورستان ملاک است .  ایـن باغ انگور در وقت حکومت نادر شاه افشار به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و در دوره ناصرالدین شاه قاجار به تملک مسئول امور مالی حکومت اصفهانو یعنی پدر حاج محمد ابراهیم ملک التّجار درآمد. بعدها حاج ابراهیم خان بنای انگورستان را به منظور برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه احداث کرد.

وقف ‌نامه ایـن بنای تاریخی اصفهانو دارای تاریخ ۱۳۴۱ هـ.ق می‌باشد و معمار سازنده آن استاد حسین ‌چی بوده است . در طول وقت پارت های متفاوتی از انگورستان تخریب شده و بخشهایی از آن در سـال ۱۳۳۳ هـ‌ . ق طی تعریض خیابان ملک از بین رفته است . باقیمانده بنا در شمال یک حیاط وسیع واقع شده و حاوی یک حیاط مرکزی و یک سفره‌ مسکن است که مساحتی نزدیک به دارند.

سفره ‌خانه همه جبهه جنوبی ایـن حیاط را در بر می ‌گیرد و توسط یک ارسی وسیع به آن مشرف می ‌گردد. فضای ایـن سفره ‌خانه از طرف دیگـر توسط یک ارسی هفت دهنه به حیاط جنوبی بنا باز می‌شود. ایـن فضا ارتفاعی معادل دو طبقه دارد و بعدها حیاط مرکزی با سقفی به همین ارتفاع پوشیده شده است .

بدین ترتیب با باز شدن ارسی ‌های سفره‌ خانهو فضایی یکپارچه حاوی سفره ‌خانه ‌و حیاط سرپوشیده بدست می‌آید. همین طور از پشت بام حیاط و فضاهای سه جبهه دیگـر آن برای انجام مراسم تعزیه استفاده می‌شده است . یک نورگیر بزرگ هشت ضلعی در سقف حیاط و پنجره‌های همه ی بالای دیوارهای آن روشنایی ‌ایـن فضا را تأمین می ‌کند.

آثار تاریخی اصفهان – بازار قیصریه

آثار تاریخی اصفهان قدیم,آثار تاریخی شهر اصفهان,بازار قیصریه

بازار قیصریه از بزرگترین و مجلل‌ترین آثار تاریخی اصفهان در زمان صفویه است

 بازار قیصریه بازاری است در بافت تاریخی اصفهان که عمدتاً به کار فرش‌فروشان اختصاص دارد. سردر قیصریهو ورودی ایـن بازار است . ایـن بازار که با نام بازار سلطانی خوانده می‌شودو از بزرگترین و مجلل‌ترین آثار تاریخی اصفهان و مرکز خرید و فشیوه در زمان صفویه بوده است و در سـال ۱۰۲۹ هجری قمری (زمان صفویه) در شمال میدان تاریخی امام ایجاد گردید که میدان امام را به میدان عتیق (کهنه) و اصفهان عصر سلجوقی مربوط می‌کند.

ساختار بازار راسته بازار قیصریه در دو طبقه مرتفع ساخته شده که طبقه بالا به امور دفتری و بازرگانی اختصاص داشت و در طبقه پایین مغازه‌های اصناف گوناگون در کنار مستقر بوده‌اند که از ایـن بازار بزرگ و مجلل بازارهای دیگـر ی منشعب می‌شدند و بعضی از آن‌ها هنوز فعال بوده و به مشاغل متفاوت اختصاص دارند.

آثار تاریخی اصفهان,قدیمی ترین آثار تاریخی اصفهان,پل خواجو

پل خواجو یکـی از زیبا تر ین آثار و ابنیه تاریخی اصفهان

آثار تاریخی اصفهان,آثار تاریخی اصفهان قدیم,میدان امام

میدان امام یکـی از با ارزش ترین آثار تاریخی اصفهان
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک