دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

انگورستان ملک‌التجار در اصفهان

در اسن پست می‌خواهیم یکی دیگز از آثار باستانی اصفهان را خدمت شما معرفی کنیم. نام این عمارت انگورستان ملک‌التجار است. موقعیت قرارگیری این عمارت در خیابان شریف واقفی، خیابان ملک و در محله شیخ یوسف است.

معرفی بنا

در زمان نادرشاه افشار یک باغ انگور به عنوان مالیات از مردم گرفته شد و دولت آن را به تملک خود درآورد. سپس؛ در دوران ناصرالدین‌شاه قاجار مسئول امور مالی اصفهان، آن را تصرف کرد. بعدها پسر این شخص به نام محمدابراهیم خان، معروف به ملک‌التجار (جد استاد الهی قمشه‌ای) در این باغ، عمارتی برای برگزاری مراسمات مذهبی و تعذیه و .. بنا کرد. این بنا توسط استاد حسین چی معماری شده است. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اولین کسی که وقف را در ایران مرسوم کرد، حاج ملک‌التجار بوده است. 

انگورستان ملک‌التجار

انگورستان ملک‌التجار

بخش‌هایی از این بنا در دوره‌های مختلف خراب شد، حتی در سال ۱۳۳۳ شمسی مقداری از آن، به کلی نابود شد. در حال حاضر از آن، یک حیاط و یک سفره خانه (به اندازه حیاط) باقی مانده است. در جنوب شرقی بنا حمامی قرار دارد، که در شکل زیر می‌توانید آن را مشاهده کنید:

انگورستان ملک‌التجار

انگورستان ملک‌التجار

امیدواریم از مطلب امروز استفاده کافی را برده باشید. در پست‌های بعد آثار باستانی و مناطق دیدنی دیگری را معرفی خواهیم کرد. نظرات خود را با ما در میان بکذارید.

 

لینک چند مطلب دیگر:

مهمانسرای عباسی (هتل عباسی) در اصفهان

مدرسه چهارباغ در اصفهان

پل شهرستان (پل جی یا پل جسرحسین) در اصفهان

بنای تاریخی شهر بلقیس در خراسان شمالی
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک