دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
  • :
  • :

پل شهرستان (پل جی یا پل جسرحسین) در اصفهان

با سلام خدمت شما همراهان عزیز سایت بنای ماندگار. امروز می‌خواهم یکی از نقاط دیدنی اصفهان رو به شما معرفی کنم. پست امروز در مورد پل شهرستان است. این پل نام‌های دیگری، مانند پل جی یا پل جسرحسین نیز دارد. موقعیت آن، در بلوار سلمان فارسی و در چهار کیلومتری در شرق اصفهان (جی قدیم) است.

پل شهرستان

پل شهرستان

اطلاعات در مورد پل شهرستان

این پل در زمان ساسانیان ساخته شده و آن را قدیمی‌ترین پل روی رودخانه زاینده‌رود می‌دانند. زمان تعمیر پل دوره دیلیمان و سلجوقیان گزارش شده است. علت نام گذاری این پل به شهرستان، این است که روستایی با همین نام در اصفهان وجود دارد، که پل در آنجا احداث شده است.

همچنین در ابتدا، این آثارباستانی یک پل نظامی و جنگی بوده است. جهت پل، شمال- جنوب همراه با کمی انحراف است. پایه‌های پل روی سنگ‌های طبیعی کف رودخانه هستند. طول پل ۱۰۵ متر و عوض آن ۲۵٫۴ متر است. این پل یازده چشمه دارد. روی پل به دلیل عبور و مرور زیاد خراب شده و فقط پیاده می‌توان از آن رفت و آمد کرد. 

پل شهرستان

پل شهرستان

شماره ثبت این بنا در آثار ملی ایران ۸۸۹ است (سال ۱۳۸۴ به ثبت رسیده). در نزدیکی این پل، چند بنای تاریخی دیگر به این شرح وجود دارد: ۱- مقبره الراشد بالله یکی از خلیفه‌های عباسی ۲- مسجد جامع جی از دوران سلجوقیان ۳- قلعه سارویه یا کهندژ ۴- حصار جی وجود دارند.

امیدوارم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید. برای آشنایی با نقاط دیدنی و بناهای ماندگار و آثار باستانی در ایران به سایت ما یعنی سایت بنای ماندگار سر بزنید.

لینک چند مطلب اخیر:

قلعه جلال‌الدین در خراسان شمالی شهرستان گرمه – موزه

بنای تاریخی شهر بلقیس در خراسان شمالی

حسینیه جاجرمی در خراسان شمالی بجنورد

امامزاده محمدرضا لنگر در خراسان شمالی
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک