دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

بنای تاریخی شهر بلقیس در خراسان شمالی

با سلام. امروز می‌خواهیم یکی از آثار باستانی خراسان شمالی، ۳ کیلومتری جنوب شهر اسفراین به عنوان شهر بلقیس را معرفی کنیم. این اثر باستانی از بقایای شهر کهن اسفراین است. که از سده‌های نخستین اسلام ایجاد شده و تا اوایل قاجار (یا اواخر صفوی) مزدم آنجا زندگی می‌کرده‌اند. 

شهر بلقیس

شهر بلقیس

بخش‌های مختلف شهر بلقیس، شامل ارگ، مسجد، بازار، شارستان و… در آن به چشم می‌خورد. یک نمونه شهر اسلامی ‌است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت این بنا ارگ آن است. که می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های خشتی ایران دانست. قبلا ۲۹ برج با اندازه‌های مختلف وظیفه حفاظت از آن را به عهده‌دار بوده‌اند؛ به علاوه در اطراف ارگ خندق وسیعی وجود داشته، که نفوذ به قلعه را سخت می‌کرده. وسعت این بنا ۵۱۰۰۰ متر مربع است. 

شهر بلقیس

شهر بلقیس

آثار دیگری نیز در این محدوده به چشم می‌خورد؛ مانند بقعه عارف و شاعر قرن نهم هجری، شیخ آذری. که در بخش شمالی شارستان قرار گرفته. وهمچنین، تپه مناره، که بنا به نظر مورخین و جغرافی‌دانان مسجد در دوران اسلامی بوده است. در نزدیکی شهر بلقیس هم دو بنای مهم وجود دارند: یکی بنای کهنه رباط (در بخش شمال غربی شارستان شهر بلقیس)  یکی هم مجموعه‌ای به نام یخدان‌ها که در قسمت جنوب غربی شهر اسفراین وجود دارد.

جستجوها در شهر بلقیس باعث یافتن سکه، ظروف و سفال، بقایای مسجد، آب انبار و.. شده است. همه این آثا نشان از تاریخ این شهر رسم می‌کنند. آثار به دست آمده از این شهر در موزه‌ی بزرگ باستان شناسی در بجنورد موجود هستند. شماره ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ۴۴۹۷ است.

 

لینک چند مطلب اخیر:

بنای عمارت مفخم در بجنورد خراسان شمالی

حسینیه جاجرمی در خراسان شمالی بجنورد

امامزاده محمدرضا لنگر در خراسان شمالی

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک