پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

معرفی باغ ارم شیراز

با عرض سلام خدمت شما دوستان و همراهان گرامی. تشکر از اینکه سایت بنا ماندگار را برای آشنایی با مناطق دیدنی و آثار باستانی ایران و جهان انتخاب کردید.

در این پست، یکی از مناطق دیدنی و تاریخی شهر شیراز یعنی باغ ارم را خدمت شما معرفی خواهیم کرد. 

معرفی باغ ارم شیراز

باغ ارم یکی از باغ‌های مهم و تاریخی شیراز است. این باغ علاوه بر چند عمارت و بنای تاریخی، باغ و موزه‌ی گیاه شناسی (نمایشگاه گیاه شناسی) نیز به شمار می‌رود. آدرس آن در شیراز، میدان ارم، روبه‌روی دانشگاه شیراز است. ضمن اینکه مالک فعلی این باغ، دانشگاه شیراز است. تاریخ ثبت این باغ در فهرست آثار ملی سال ۱۳۵۳ است.

تاریخ دقیق ساخت این باغ مشخص نیست، ولی آنطور که مشخص است، کریم‌خان زند در جهت بهبود آن تلاش‌هایی کرد؛ پس در دوران زندیه وجود داشته است. علاوه بر این سفرنامه‌ها نشان می‌دهد در دوره سلجوقیان نیز وجود داشته است. البته ممکن است در دوران‌های مختلف، ظاهرش بهبود پیدا کرده باشد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

ویژگی‌های باغ ارم شیراز

باغ ارم دارای گیاه‌های متنوعی است که بعضی از آنها کمیاب و حتی نایاب هستند. بنایی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مرکز باغ به حساب می‌آید. این عمارت دارای سه طبقه است؛ زیرزمین، همکف و طبقه اول. ستون‌های موجود در طبقه همکف و طبقه اول، شباهت زیادی با ستون‌های موجود در تخت جمشید دارند. همچنین کاشی‌کاری‌های زیبایی در آن به چشم می‌خورد. 

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

اندازه باغ ارم به اندازه سه هکتار است، که پوشیده از انواع گیاهان و درختان است. یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین درخت‌های موجود در این باغ یک درخت سرو است که به سروناز شهرت دارد! این درخت سرو بسیار بلند است و از دور نمایان است. 

سنگ‌نوشته‌های بسیاری در این باغ وجود دارند، یکی از این سنگ‌نوشته‌ها که بر روی سردر ورودی شمال شرقی باغ قرار دارد؛ از جنس سنگ مرمر است و نوشته‌ی روی آن این است: “از وزیر شه نصیرالملک راد / دائمش باغ ارم آباد باد”! با این سنگ‌نوشته، جمعا هفت سنگ‌نوشته در این باغ وجود دارد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

برای خواندن و دیدن آثار تاریخی و عمارت‌های قدیمی در کشور و جهان، باز هم به سایت بناماندگار سر بزنید.

 

چند مطلب مشابه در ادامه آورده شده است، در صورت تمایل می‌توانید آنها را نیز مطالعه نمایید:

مسجد نصیرالملک شیراز

آشنایی با نارنجستان قوام از آثار باستانی شیراز

هشت آثار باستانی و منطقه دیدنی در اصفهان

آشنایی با کاخ هشت بهشت در اصفهان
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک