پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

آشنایی با کاخ هشت بهشت در اصفهان

با عرض سلام. سپاس از انتخاب سایت بناماندگار. در این پست قصد داریم یکی از مناطق دیدنی اصفهان به نام کاخ هشت بهشت را برای شما دوستان گرامی شرح دهیم. موقعیت این بنا در اصفهان، خیابان چهارباغ شمالی است. بنا بر اعتقاد برخی، نام این باغ به این موضوغ اشاره دارد که این باغ هشتی (ورودی) بهشت است. 

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت در اوایل قرن یازدهم هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلیمان ساخته شد. از لحاظ جغرافیایی و معماری این باغ خصوصیات ویژه‌ای دارد. مثلا در سمت جنوب آن بازار قیصریه و مدرسه چهارباغ است. کاخ هشت بهشت از دو طبقه تشکیل شده است. راه ارتباطی بین دو طبقه راه‌پله‌هایی است. یک آبشار در ایوان جنوبی است که سرمنشا آن از حوض فوقانی است. سبک معماری این عمارت معماری ایرانی است. در اتاق‌ها و ایوان‌ها تزئینات و گچبری‌هایی به چشم می‌خورد.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

در زمان شاه اسماعیل اول این باغ و قسمت‌های دیگر آن منطقه جز باغ نقش جهان بودند. در نهایت در زمان شاه‌های بعدی به بخش های متعدد تقسیم شد ( به خصوص در زمان شاه عباس اول). به گفته برخی از تاریخ نویسان این باغ متعلق به سوگلی حرم شاه سلیمان بوده است و محلی برای نشیمن او بوده!  چهار نفر در طبقه همکف و چهار نفر در طبقه اول سکونت می‌کردند. نام‌های دیگر این باغ کاخ هشت بهشت، کاخ هشت به هشت، کاخ هشت در هستند.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت

سپاس از حضورتان در سایت بنای ماندگار. در پست‌های قبل نیزآثار باستانی دیگری از شهر اصفهان را خدمتتان معرفی کردیم، ازجمله؛ بازار قیصریه، کاخ چهلستون، مدرسه چهارباغ، هتل عباسی و … در پست‌های آینده بناهای تاریخی از دیگر استان‌های کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. برای مشاهده و آشنایی با مناطق زیبا برای ایرانگردی و آشنایی با عمارات و بناهای تاریخی و همچنین موزه‌ها به سایت بناماندگار بیایید. 

 
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک