جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
  • :
  • :

چشم در چشم خفاش ها – آشنایی با بناهای تاریخی – بناماندگار

چشم در چشم خفاش ها

غار سهولان,غار سهولان ویکی پدیا,غار سهولان در مهاباد,شهرهای آذربایجان شرقی - دیدنی های آذربایجان شرقی

غار سهولان,غار سهولان ویکی پدیا,غار سهولان در مهاباد,غار سهولان ارومیه,غار سهولان+عکس,تصاویر غار سهولان,تاریخ غار سهولان,غار ابی سهولان,عکس غار سهولان مهاباد,موقعیت غار سهولان,شهرهای آذربایجان شرقی – دیدنی های آذربایجان شرقی

اگر برای تعطیلات تابستانی به شمال غرب کشور و محدوده آذربایجان سفر می کنید، تماشای غار سهولان را از دست ندهید. غاری آبی که در دامنه رشته کوه‌هایی بنام کوتر قرار گرفته است و برای دیدن آن باید به ۴۳ کیلومتری شرق شهرستان مهاباد، سر راه جاده مهاباد-بوکان سفر کنید. جاده ای که بومیان منطقه آن را به نام جاده برهان می شناسند. هر چند که مسیر روستای عیسی کند هم مسیر خوبی است که شما را راحت تر به غار می رساند.

سفال ها و ظروف به دست آمده از این غار، ردپای دوره اشکانی و ایلخانی را نشان می دهند و مردم روستای مجاور به یاد دارند که پیش از این، در قسمت خشک غار، گورهایی وجود داشته که به زمان حمله روس ها به منطقه و پناه گرفتن مردم به آن جا برمی گردد.

غار گمنام

غار سهولان,غار سهولان ویکی پدیا,غار سهولان در مهاباد,شهرهای آذربایجان شرقی - دیدنی های آذربایجان شرقی

غار سهولان از نظر آغاز پیدایش به دوره دوم زمین شناسی (کرتاسه) برمی گردد اما با این وجود، در هیچ یک ازکتب معتبر فارسی، کردی، ترکی و عربی نامی از آن برده نشده است. تنها ژاک دمورگان، جهانگرد فرانسوی بین سال های ۱۸۹۶-۱۸۹۲ میلادی که در ایران مشغول نوشتن کتاب جغرافیای غرب ایران بود، سفری به این غار داشت و با کمک ساکنین روستا به وسیله کلک از راه آبی وارد غار شده واز راه خشکی بالایی خارج شده بود. کروکی ای که دمرگان در آن زمان از غار ترسیم کرد، ۶۰% باواقعیت کنونی همخوانی دارد.

درسال ۱۳۵۰یک هیات غارنورد از دانشگاه آکسفورد با تجهیزات کامل از غاردیدن کردند و درباره آن نوشتند که غارسهولان یکی از عجیب ترین غارهای آبی جهان به شمار می رود.

سرانجام درسال ۱۳۷۰ هیاتی برای شناسایی به دیدن این غار رفتند و اقدامات اولیه را برای بازگشایی مسیر انجام دادند که در سال ۱۳۷۶ تکمیل شد و در نهایت شهرداری مهاباد آن را برای استفاده عموم آماده کرد.

سفال ها و ظروف به دست آمده از این غار، ردپای دوره اشکانی و ایلخانی را نشان می دهند و مردم روستای مجاور که هم نام این غار است، به یاد دارند که پیش از این، در قسمت خشک غار، گورهایی وجود داشته که به زمان حمله روس ها به منطقه و پناه گرفتن مردم به آن جا برمی گردد.

ساکنان سنگی

غار سهولان,غار سهولان ویکی پدیا,غار سهولان در مهاباد,شهرهای آذربایجان شرقی - دیدنی های آذربایجان شرقی

غار آهکی سهولان از دو بخش آبی با سه حوضچه به هم چسپیده و بخش خشکی مجاور آن درست شده است و اگر در خشکی آن قدم بزنید، می توانید قندیل های زیبا و فراوانی را ببینید که هر کدام نامی را یدک می کشند: هشت پا، لاک پشت، ستاره دریایی، خوشه انگور و… . قندیل هایی که رشد می کنند و قد می کشند و غار را به اصطلاح زمین شناسان فعال نگه می دارند.

در محل اتصال قسمت آبی به خشکی، شیب تندی وجود دارد که در انتهای آن تونلی دیده می شود که به عقیده کارشناسان، راهی مخفی برای رسیدن به قلعه بالای کوه بوده است اما براثر مرور زمان مسدود شده است.

این غار یک حوضچه بزرگ دارد با دالان های متصل به هم. حوضچه ای که به جز زلالی، عمیق هم هست! با این حال، غار سهولانهم مثل خیلی از غارهای توریستی ایران، برای تازه کارها غار مناسبی است. در این غار تمام امکاناتی که یک گردشگر غیر حرفه ای برای تماشای غار نیاز دارد، آماده است. از قایق گرفته تا نورپردازی رنگی که نمی گذارد حس دلهره و وحشت از قدم گذاشتن به دنیای ناشناخته دل کوه را تجربه کنید. حوضچه غار سهولان به طور میانگین حدود ۲۰ متر عمق دارد و  ابعادی به طول ۲۵۰ متر و عرض ۲متر.  هرچند که عمق آن در بخش هایی به ۵۲ متر هم می رسد!

در غار آبی سهولان، هیچ نوع گیاهی نمی روید و تنها ساکنان جاندار آن؛ کبوترهای چاهی و خفاش ها هستند که شاید در مدت حضورتان در غار، چند باری با شما چشم در چشم شوند!

 

لینک چند مطلب جدید سایت بناماندگار:

آشنایی با قدیمی ترین پل جهان واقع در دزفول

صخره های تپنده – بناهای تاریخی و دیدنی ایران و جهان

آشنایی با سعدیه – آرامگاه سعدی در شیراز

حافظیه – آرامگاه حافظ در شیراز
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک