پنج شنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
  • :
  • :

تپه‌های باستانی چغامیش در جنوب دزفول

تپه‌های باستانی چغامیش در جنوب دزفول

در این بخش از سایت می خواهیم در مورد یکی از بناهای دیدنی شهرستان دزفول به اسم چغامیش اطلاعاتی را ارئه بدیم. چغاميش شهري از دوران پيش از اختراع خط است و قدمت آن به حدود ۵۰ قرن پيش از ميلادمي رسد.چغامیش را باید نخستین مرکز در ایران دانست که خط و کتاب، اول بار در آنجا ظاهر شده‌ است

 

تپه‌های باستانی چغامیش در جنوب دزفول‬‎

تپه‌های باستانی چغامیش در جنوب دزفول

چغامیش، گنجینه تمدن

اگر اهل تاریخ و باستان شناسی باشید، به احتمال زیاد تپه های باستانی چغامیش می‌توانند جزو محبوب ترین آثار تاریخی دزفول برای شما باشند. این تپه ها در واقع تپه های معمولی نیستند و آثار به جا مانده از شهری از دوران های دور و پیش از اختراع خط هستند.

گل پخته چغامیش

قدیمی‌ترین سند حاضر از دریانوردی ایرانیان سندی است از گل پخته که در حفاری‌های ناحیه چغامیش دزفول به دست آمده و نشان می دهد این گویچه مربوط به دوران قبل از پیدایش خط باشد.این گوی گلی از اکتشافات دو استاد معتبر باستان شناسی یعنی پروفسور “دولوگارز” از دانشگاه شرقی دانشگاه شیکاگو و پروفسور “کانتور” استاد بخش زبان‌های خاور نزدیک دانشگاه کالیفرنیا است.
قديمي ترين سند از تاريخ موسيقي ايران ( و موسيقي جهان ) كه تا كنون به دست آمده مربوط به هزاره چهارم قبل از ميلاد است كه تاريخ موسيقي ايران را به پنج هزار سال قبل مي رساند. مهريكه در چغاميشِ دزفول كشف شده حاوي صحنه اي از اجراي موسيـقي در اين دوره تاريـخي اسـت.

آثار و اشياء ارزنده

آثار و اشياء ارزنده و توده هاي عظيمي از سفال دوره ی پيدايش خط در تپه ی چغاميش را کشف نمایند. چُغاميش يكي از مراكز مهم آغاز كتابت و شهرنشيني در ايران به شمار مي رود و تعداد زيادي الواح گِلي ( شمارشي ) و قطعات و ظروف و كاسه هاي سفالي مشهور به ” لبه واريخته ” كه از سفالينه هاي شاخص دوره آغاز كتابت است ، از اين تپه بدست آمده است .
به دنبال كاوشهاي باستان شناسان خارجي در منطقه چُغاميش دزفول مُهري استوانه اي شكل كشف شد كه در نوع خود بينظير بود . اين مُهر كه متعلق به هزاره ي چهارم قبل از ميلاد است ، كُهنترين اركستر جهان را نشان مي دهد . ‍‌‌( پرفسور پينهاوس ) دلو گاز يكي از كافشان اين مُهر درباره ي اين اثر ارزشمند باستاني مي گويد : ‹‹ اين نخستين سندي است كه بشر از موسيقي به شكل هُنري سازمان يافته دارد.

شهري از سپيده دم تاريخ

خانم ‹‹ هلن كانتر ›› از اعضاي هيئت عمليات حفاري و باستان شناسي درباره ي كاوشهاي چُغاميش ضمن ايراد يك سخنراني در تهران از تپه ي چغاميش دزفول به نام ‹‹ شهري از سپيده دم تاريخ ›› نام مي برد كه روزنامه خبري صبح يكشنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۵۱ خلاصه اي از سخنراني وي را منتشر نمودند . وي در بخشي از سخنراني خود گفت : ‹‹ توجه انگيزي اين محل كه برخي از نقاط آن حفاري شده است در اين واقعيت نهفته است كه از هفتمين هزاره ي پيش از عصر جديد تا شكوفا ييكامل تمدن شوش فرهنگ هايي در اين نقطه بي وقفه جانشين يكديگر بوده اند . اين تپه گنجينه ي كاملي است از اطلاعات و دانستنيهاي دوران گذشته اين سرزمين از قاعده تا پايين تپه ، پانزده لايه روي هم قرار گرفته است . در زيرخاك زيرين آثاري از فرهنگ و تمدن و مدنيت در ۹ هزار سال پيش به چشم مي خورد.

 

مطالب مرتبط:

برخی از جاذبه های دیدنی و گردشگری شهرستان دزفول

آشنایی با جاذبه های گردشگری روسیه

قیمت تور روسیه : جاذبه های گردشگری و مکانهای تفریحی اروپا
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوپروب close
خرید بک لینک